Philips 4000 series SPT6407B/26 keyboard Mouse included Universal RF Wireless + Bluetooth QWERTZ German Black
More Information
Reasons To Buy

Up to 1,600 DPI
This mouse delivers precision tracking up to 1,600 DPI with higher smoothing and accuration.

Pair it with up to 3 devices for ultimate convenience
Beautiful work-on-everything keyboard mouse combo with easy switching between three devices, including any computer, tablet and smartphone. Rewrite the rules of woking for one device, you can easily switch and go.

Intelligent power saving
With the intelligent power saving function, this combo can go into standby and therefore save power when not in use.

2.4G wireless connection for a completely cordless workspace
Keep the computer wires at bay. For any keyboard/mouse equipped with this feature, you can connect the accessory to any PC via a speedy 2.4Hz wireless connection. The simple setup process, along with the accessory's sleek design, is sure to leave your workspace looking clean and wire-free.

Convenient multi-media shortcuts
With these multi-media shortcuts, you can easily switch to music, volume or video play by a simple click.

Multi-OS compatibility for multi devices
Compatible with iOS, MAC, and Windows, you can easily switch among them via shortcuts.

Low-profile keys are quick and stylish looking
The low-profile keys add a stylish look and are quick and responsive for typing.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 110 |
| Hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 15 m |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Form factor | Ambidextrous |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 15 m |
| Features | |
| Wireless range | 15 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 83 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 110 x 65 x 35 mm |
| Keyboard weight | 566 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433 x 136 x 22 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Perixx PERIDUO-707 B PLUS keyboard Mouse included ...
Shop NowSeal Shield SILVER SURF keyboard RF Wireless Engli...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowLogitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus
Shop NowGeemarc Telecom BIG LETTER KEYBOARD
Shop NowLenovo Preferred Pro II keyboard Universal USB QWE...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB AZERTY French Grey
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MK295 Silent Wireless Combo
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP, Wireless Keyboard & Mouse S...
Shop NowKeychron K8-C1-UK keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowCorsair K55 RGB PRO keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowSatechi ST-BTSX3M-UK keyboard Home/Office Bluetoot...
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowHP 650 Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech SIGNATURE K650. Type in comfort. Get more...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowPhilips 3000 series SPT6307B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowPhilips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowZAGG Pro Keys keyboard Bluetooth QWERTY English Gr...
Shop NowPort Designs 900903-R-UK keyboard Home Bluetooth Q...
Shop NowTargus EcoSmart AKB868UK keyboard Universal Blueto...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowTrust Lyra keyboard Mouse included USB + RF Wirele...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MK370 Combo for Business
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowTrust GXT 866 Torix keyboard USB QWERTY UK English...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowSeal Shield SSKSV099 keyboard USB QWERTY UK Englis...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Shop NowTrust GXT 871 Zora keyboard Gaming USB QWERTY UK E...
Shop NowLenovo 4X31R64467 keyboard Mouse included Universa...
Shop NowHP SBUY WIRED 320K keyboard Office USB Black
Shop NowHP USB BUS SLIM CCID SMARTCARD KYD keyboard Office...
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowLenovo 4X31S04814 keyboard Mouse included Office R...
Shop NowLenovo 4Y41R69491 keyboard Home/Office Bluetooth U...
Shop NowLogiLink ID0211 keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowKeychron C3 Pro 8K keyboard Universal USB QWERTY U...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowHP 911502-L31 keyboard Office USB Black
Shop NowHP Business Slim Smartcard Keyboard
Shop NowLenovo Preferred Pro II keyboard USB QWERTY Spanis...
Shop NowLogitech MK295 Silent Wireless Combo
Shop NowHP 455 Programmable Wireless Keyboard
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature Slim Wired Combo MK620 for Busi...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowHP 697737-061 keyboard USB QWERTY Italian Black
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK545 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowLogitech Slim Wireless Combo MK470
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowHP Wireless Rechargeable 950MK Mouse and Keyboard
Shop NowLogitech Signature Slim Wired K620 for Business
Shop NowLenovo Smartcard Wired II keyboard Home/Office USB...
Shop NowAlienware AW420K keyboard Gaming USB Black
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US English Gre...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard (Black)
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowHP 430 Programmable Wireless Keypad
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - UK (Q...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Philips 4000 series SPT6407B/26 keyboa...
£62.24
£51.87
|
New
Perixx PERIDUO-707 B PLUS keyboard Mou...
£51.48
£42.90
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£69.70
£58.08
|
Hot Product
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.74
£68.12
|
Seal Shield SILVER SURF keyboard RF Wi...
£64.68
£53.90
|
Popular
HP 697737-061 keyboard USB QWERTY Ital...
£67.32
£56.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SPT6407B/26
|
PERIDUO-707PLUS
|
G84-4100LCMEU-0
|
G84-4100LCMEU-2
|
S105WUK
|
697737-061
|
| Manufacturer |
Philips
|
Perixx
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
HP
|
| Keyboard layout |
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Home
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|