Port Designs 900903-R-UK keyboard Home Bluetooth QWERTY UK English Black
£55.52
£46.27
Bluetooth, 8 m, Lithium polymer 3.7V/320mAh, Qwerty UK, 41 x 12 x 2 cm
- Wireless professional keyboard with low-consumption Bluetooth® technology
- Rechargeable battery via USB-C connector
- Comfortable and precise scissors > 8 meters range for use
- Long battery life up to 2 months
- ON/OFF switch to optimize battery life
- LED indicator for digital pavement, capital and scrolling
- Compatible with Windows®, MacOs®, iOS® & AndroidTM
More Information
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SKU | 900903-R-UK |
| EAN | 3567042030343 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Y |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| On/off switch | Yes |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 8 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 8 m |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 2 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 320 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
| On/off switch | Yes |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 554 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 410 x 120 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Philips 3000 series SPT6307B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowPhilips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowTargus EcoSmart AKB868UK keyboard Universal Blueto...
Shop NowPhilips 4000 series SPT6407B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowTargus EcoSmart AKB873UK keyboard Universal RF Wir...
Shop NowPerixx PERIDUO-707 B PLUS keyboard Mouse included ...
Shop NowSeal Shield SILVER SURF keyboard RF Wireless Engli...
Shop NowLogitech Wireless Keyboard K270
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowLogitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus
Shop NowGeemarc Telecom BIG LETTER KEYBOARD
Shop NowLenovo Preferred Pro II keyboard Universal USB QWE...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB AZERTY French Grey
Shop NowLenovo Preferred Pro II keyboard Universal USB QWE...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK545 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowLogitech Slim Wireless Combo MK470
Shop NowContour Design STREAM keyboard Office USB AZERTY B...
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MK295 Silent Wireless Combo
Shop NowAdesso SlimTouch 410 - Mini Touchpad Keyboard (Bla...
Shop NowSandberg FireStorm Mech Keyboard BE
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP, Wireless Keyboard & Mouse S...
Shop NowKeychron K8-C1-UK keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowCorsair K55 RGB PRO keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowSatechi ST-BTSX3M-UK keyboard Home/Office Bluetoot...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowCHERRY KC 4500 ERGO keyboard Universal USB QWERTZ ...
Shop NowHP 650 Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech SIGNATURE K650. Type in comfort. Get more...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowZAGG Pro Keys keyboard Bluetooth QWERTY English Gr...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowTrust Lyra keyboard Mouse included USB + RF Wirele...
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MK370 Combo for Business
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowTrust GXT 866 Torix keyboard USB QWERTY UK English...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo KB675 EQ TKL Rechargeable ...
Shop NowSeal Shield SSKSV099 keyboard USB QWERTY UK Englis...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Shop NowTrust GXT 871 Zora keyboard Gaming USB QWERTY UK E...
Shop NowLenovo 4X31R64467 keyboard Mouse included Universa...
Shop NowZAGG Pro 17 keyboard Universal Bluetooth QWERTY UK...
Shop NowHP SBUY WIRED 320K keyboard Office USB Black
Shop NowHP USB BUS SLIM CCID SMARTCARD KYD keyboard Office...
Shop NowHP USB Bus Slim CCID SmartCard Kyd BE - Tastatur -...
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowLogitech MK540 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowLenovo 4X31S04814 keyboard Mouse included Office R...
Shop NowLenovo 4Y41R69491 keyboard Home/Office Bluetooth U...
Shop NowUrban Factory ONLEE: RECHARGEABLE COMBO KEYBOARD A...
Shop NowLogiLink ID0211 keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowKeychron C3 Pro 8K keyboard Universal USB QWERTY U...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowLenovo 4X30H56873 keyboard Universal RF Wireless Q...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowHP 911502-L31 keyboard Office USB Black
Shop NowHP Business Slim Smartcard Keyboard
Shop NowLenovo Preferred Pro II keyboard USB QWERTY Spanis...
Shop NowLogitech Slim Wireless Combo MK470
Shop NowLogitech MK295 Silent Wireless Combo
Shop NowCHERRY KC 4500 ERGO keyboard Universal USB QWERTY ...
Shop NowCHERRY KC 4500 ERGO Corded Ergonomic Keyboard, Bla...
Shop NowHP 455 Programmable Wireless Keyboard
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard - KB700 - US International ...
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowALOGIC Echelon USB-C Rechargeable Wireless Mouse a...
Shop NowLogitech Signature Slim Wired Combo MK620 for Busi...
Shop NowLenovo Smartcard Wired II keyboard Home/Office USB...
Shop NowLenovo 4X31S04847 keyboard Mouse included Home/Off...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US English Gre...
Shop NowHP 697737-061 keyboard USB QWERTY Italian Black
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowCHERRY DW 3000 keyboard Mouse included RF Wireless...
Shop NowLogitech Slim Wireless Combo MK470
Shop NowCHERRY STREAM keyboard Office USB QWERTZ Swiss Bla...
Shop NowASUS TUF Gaming K1 RGB keyboard USB Black
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowDELL Pro Keyboard and Mouse - KM5221W - German (QW...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard - KB700 - UK (QWERTY)
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowHP Wireless Rechargeable 950MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP 650 Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech Signature Slim Wired K620 for Business
Shop NowCHERRY G83-6104 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard (Black)
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowHP 430 Programmable Wireless Keypad
Shop NowHP 230 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowDELL Pro Plus Compact Keyboard and Mouse - KM7120W...
Shop NowDELL Pro Smartcard Keyboard - KB813 - UK (QWERTY)
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - UK (Q...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Port Designs 900903-R-UK keyboard Home...
£55.52
£46.27
|
New
Perixx PERIDUO-707 B PLUS keyboard Mou...
£51.48
£42.90
|
Popular
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£69.70
£58.08
|
Hot Product
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.74
£68.12
|
Bestseller
CHERRY G83-6104 keyboard Universal USB...
£47.41
£39.51
|
Seal Shield SILVER SURF keyboard RF Wi...
£64.68
£53.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
900903-R-UK
|
PERIDUO-707PLUS
|
G84-4100LCMEU-0
|
G84-4100LCMEU-2
|
G83-6104LUNEU-2
|
S105WUK
|
| Manufacturer |
Port Designs
|
Perixx
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Home
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Home
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|