Seagate Enterprise ST4000NM025B internal hard drive 4 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" SAS
4TB, 7200 rpm, 256MB, 512e/4KN (FastFormat™) SAS, Standard Model
More Information
More Information
Component for Disk array
SKU ST4000NM025B
EAN 8719706022088
Manufacturer Seagate
Availability Y
Product Family Enterprise
Product Series Exos 7E10
PDF URLs View PDF
Description
Purpose-built for enterprise applications and workloads
Trusted. Efficient. Versatile
Exos 7E10
Specifically designed to address the needs of storing unstructured data cost-effectively.
Specifications
Hard drive
Component forDisk array
HDD interface transfer rate12 Gbit/s
Average latency4.16 ms
Mean time between failures (MTBF)2000000 h
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity4 TB
Features
TypeHDD
InterfaceSAS
Average latency4.16 ms
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity4 TB
Storage drive buffer size256 MB
Uncorrectable Bit Error Rate (UBER)< 1 per 10^15 bits read
Rotational Vibration (RV) sensorsYes
24/7 operationYes
Power
Power consumption (typical)10.3 W
Power consumption (idle)5.9 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 60 °C
Operating shock70 G
Non-operating vibration5 G
Non-operating shock300 G
Technical details
Harmonized System (HS) code84717050
InterfaceSAS
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight620 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Logistics data
Other features
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
HPE 900GB SAS 10000RPM internal hard drive 2.5"
Shop Now
HPE MSA 900GB 12G SAS 10K SFF(2.5in) Dual Port Ent...
Shop Now
HPE 653952-001 internal hard drive 600 GB 15000 RP...
HPE 718291-001 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
HPE 785415-001 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
HPE 653953-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM...
HPE 4TB 3.5" 7.2K 6G SAS internal hard drive 7200 ...
HPE 713967-001 internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3...
HPE 721747-001 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
HPE 785079-B21 internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
HPE 785414-001 internal hard drive 900 GB 10000 RP...
HPE 3TB 3.5" 12G SAS internal hard drive 7200 RPM ...
HPE 1.2TB 2.5" 12G SAS internal hard drive 10000 R...
HPE 500GB 6G SAS SFF internal hard drive 7200 RPM ...
HPE 900GB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2....
HPE 1TB 6G SAS SFF internal hard drive 1.02 TB 720...
HPE 653954-001 internal hard drive 1 TB 7200 RPM 2...
HPE 653959-001 internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3...
HPE 695842-001 internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3...
HPE 1.2TB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2....
HPE 819079-001 internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3...
HPE 450GB 6G SAS LFF internal hard drive 15000 RPM...
HPE 4TB 3.5" 12G SAS internal hard drive 7200 RPM ...