Seagate Enterprise ST8000NM018B internal hard drive 8 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" SAS
£462.86
£385.72
8TB, 7200 rpm, 256MB, 512e/4KN (FastFormat™) SAS, Standard Model
More Information
Description
Purpose-built for enterprise applications and workloads
Trusted. Efficient. Versatile
For everything Enterprise storage, there's Exos E — the safest and most powerful way to traverse the datasphere and harness its full potential. Always on and always working, the Exos E series of hard drives is loaded with advanced options for optimal performance, reliability, security and user-definable storage management. Built on generations of industry-defining innovation, Exos E is designed to work and perform consistently in enterprise-class workloads.
Exos 7E10
Specifically designed to address the needs of storing unstructured data cost-effectively.
Trusted. Efficient. Versatile
For everything Enterprise storage, there's Exos E — the safest and most powerful way to traverse the datasphere and harness its full potential. Always on and always working, the Exos E series of hard drives is loaded with advanced options for optimal performance, reliability, security and user-definable storage management. Built on generations of industry-defining innovation, Exos E is designed to work and perform consistently in enterprise-class workloads.
Exos 7E10
Specifically designed to address the needs of storing unstructured data cost-effectively.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 11.34 W |
| Power consumption (idle) | 7.24 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 716 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Mission Critical 15K SFF BC 3-ye...
Shop NowHPE P40432-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 02471-001 internal hard drive 4 TB
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Ultrastar DC HC555 internal hard d...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowHPE P40432-S21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-ye...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowSeagate SkyHawk internal hard drive 12 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowDELL XTH17 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2....
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£631.62
£526.35
|
Hot Product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£684.42
£570.35
|
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£420.42
£350.35
|
Recommended
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
Q1H47A
|
793773-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Server/workstation
|