Hama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Music Blue, Green, Yellow
£11.53
£9.61
"Kids Guard" Children's Headphones, On-Ear, Volume Limiter, Flexible, green
- Headphones with decibel limiter and freedom of movement for children
- No batteries or rechargeable batteries - the headphones are ready for use at all times
- No WLAN or Bluetooth needed - connection via the 3.5 mm jack plug
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | 184107 |
| EAN | 4047443468321 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
Description
- Children's sensitive ears are protected by a limitation of the sound pressure to max. 85 dB
- The flexible, robust headband is designed for use by children and remains stable and in shape even when bent or twisted
- Safety first: the 3.5 mm audio cable can be removed and replaced and the risk of hanging is reduced
- The integrated microphone makes it perfect for children having home schooling
- These headphones grow too: the particularly pleasant to wear headband can be adjusted perfectly to the child's head size
- The soft earpads fit comfortably, even after long periods of listening
- Gold-plated plug with low contact resistance for secure signal transmission
- The flexible, robust headband is designed for use by children and remains stable and in shape even when bent or twisted
- Safety first: the 3.5 mm audio cable can be removed and replaced and the risk of hanging is reduced
- The integrated microphone makes it perfect for children having home schooling
- These headphones grow too: the particularly pleasant to wear headband can be adjusted perfectly to the child's head size
- The soft earpads fit comfortably, even after long periods of listening
- Gold-plated plug with low contact resistance for secure signal transmission
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue, Green, Yellow |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Blue |
| Detachable cable | Yes |
| Designed for children | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue, Green, Yellow |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue, Green, Yellow |
| Designed for children | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Blue |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 85 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Package weight | 203 kg |
| Designed for children | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Gumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowSennheiser PC 3 CHAT
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowEPOS GTW 270
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowAvid AE-36 Headset Wired Head-band Education Black...
Shop NowLogiLink HS0026 headphones/headset Wired In-ear Ca...
Shop NowLogiLink HS0027 headphones/headset Wired In-ear Ca...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowV7 HB800ANC headphones/headset Wireless Head-band ...
Shop NowAvid AE-36 Headset Head-band 3.5 mm connector Blac...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowHama Shell II Headphones Wired Head-band Music Bla...
Shop NowHama ShellTV II Headphones Wired Head-band TV Blac...
Shop NowJLab Jbuds PRO Headphones Wired In-ear Sports Blac...
Shop NowEPOS GTW 270 Hybrid
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowSandberg Saver Earphones
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop Nowconnektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Headset with Boo...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Hama Kids Guard Headset Wired Head-ban...
£11.53
£9.61
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£14.17
£11.81
|
LogiLink HS0026 headphones/headset Wir...
£10.12
£8.43
|
LogiLink HS0027 headphones/headset Wir...
£10.12
£8.43
|
Bestseller
Sandberg Bulk Headphone
£11.99
£9.99
|
Popular
Logitech H111 Stereo Headset
£16.52
£13.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
184107
|
981-000100
|
HS0026
|
HS0027
|
825-26
|
981-000593
|
| Manufacturer |
Hama
|
Logitech
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Sandberg
|
Logitech
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Music
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|
Not available
|
Boom microphone
|