Synology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
£526.02
£438.35
Plus Series 3.5" SATA HDD, 12 TB, 7,200 rpm
- Durability
- Designed for 24/7 operation
- Updates
- Seamless firmware updates through DSM
- One-stop support
- Fast troubleshooting from Synology
More Information
| Component for | NAS |
|---|---|
| SKU | HAT3310-12T |
| EAN | 4711174725588 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Y |
Description
Hard drives designed for Synology systems
Superior dependability
Using 100% conventional magnetic recording (CMR) technology, Plus Series disk drives ensure consistent write performance throughout their lifespans.
Easy firmware updates
Firmware updates can be performed directly through DSM, ensuring drives benefit from the latest patches while eliminating the need for disk removal.
Comprehensive testing
Synology Plus Series drives are subjected to thorough compatibility and stress testing to ensure smooth 24/7 operation under multi-user workloads.
Superior dependability
Using 100% conventional magnetic recording (CMR) technology, Plus Series disk drives ensure consistent write performance throughout their lifespans.
Easy firmware updates
Firmware updates can be performed directly through DSM, ensuring drives benefit from the latest patches while eliminating the need for disk removal.
Comprehensive testing
Synology Plus Series drives are subjected to thorough compatibility and stress testing to ensure smooth 24/7 operation under multi-user workloads.
Specifications
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Hard drive | |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| 24/7 operation | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.85 W |
| Power consumption (read) | 6.85 W |
| Power consumption (idle) | 3.3 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Warranty period | 3 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowWestern Digital Ultrastar DC HC555 internal hard d...
Shop NowSeagate Exos X24 internal hard drive 24 TB 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowSeagate SkyHawk internal hard drive 12 TB 7200 RPM...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowAxis 02471-001 internal hard drive 4 TB
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE P40432-S21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowDELL YKT0W internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2....
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Mission Critical 15K SFF BC 3-ye...
Shop NowHPE P40432-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowHPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-ye...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-ye...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowDELL XTH17 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2....
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 12 TB 7200 RP...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£631.62
£526.35
|
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£684.42
£570.35
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£726.23
£605.19
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
819203-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|