Ugreen 25742 power bank Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
£14.14
£11.78
UGREEN 10000mAh Mini Quick Charging 20W Power Bank
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | 25742 |
| Manufacturer | Ugreen |
| Availability | Y |
Description
"*USB-C Input/Output: 5V/3A 9V/2.22A 12V/1.67A 20W Max
*USB-A Output : 5V/3A 9V/2A 10V/2.25A 12V/1.5A 22.5W Max
*Total Output: 5V/3A Max
*Support SCP/QC3.0/PD3.0/FCP/APPLE 5V2.4A/SAMSUANG 5V2A/BC1.2 *Multiple protection such as: Over charge/Over discharge/Over current/Over power/ Over voltage/Over temperature/Short circuit/Electromagnetic field*Battery capacity: TYP37Wh(10000mAh 3.7V)
*Rated capacity: 6250mAh (TYP 5V 3A)
*Product Size:131.8*66*16.5mm"
*USB-A Output : 5V/3A 9V/2A 10V/2.25A 12V/1.5A 22.5W Max
*Total Output: 5V/3A Max
*Support SCP/QC3.0/PD3.0/FCP/APPLE 5V2.4A/SAMSUANG 5V2A/BC1.2 *Multiple protection such as: Over charge/Over discharge/Over current/Over power/ Over voltage/Over temperature/Short circuit/Electromagnetic field*Battery capacity: TYP37Wh(10000mAh 3.7V)
*Rated capacity: 6250mAh (TYP 5V 3A)
*Product Size:131.8*66*16.5mm"
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Certification | CE, Rohs, FCC, REACH, POPS |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Battery charge time (AC) | 3 h |
| Fast charging technology | Hisilicon FCP, Power Delivery, Power Delivery 3.0, Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Battery charge time (AC) | 3 h |
| Fast charging technology | Hisilicon FCP, Power Delivery, Power Delivery 3.0, Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, Rohs, FCC, REACH, POPS |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80.8 mm |
| Depth | 26.7 mm |
| Height | 139 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0264 power bank Lithium-Ion (Li-Ion) 40...
Shop NowLogiLink PA0349 power bank 5000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0352 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowLogiLink PA0321 power bank 6000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0311W power bank 8000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0343RF power bank Lithium Polymer (LiPo...
Shop NowLogiLink PA0338RF power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0311 power bank 8000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0316 power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowLogiLink PA0338WRF power bank 10000 mAh White
Shop Nowmophie essentials powerstation 5K 5000 mAh Black
Shop Nowmophie essentials powerstation 10K 10000 mAh Black
Shop NowOur Pure Planet 5,000mAh Power Bank
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Ugreen 25742 power bank Lithium-Ion (L...
£14.14
£11.78
|
Bestseller
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
LogiLink PA0264 power bank Lithium-Ion...
£14.69
£12.24
|
LogiLink PA0305 power bank Lithium Pol...
£20.96
£17.47
|
Popular
mophie essentials powerstation 10K 100...
£17.45
£14.54
|
Recommended
mophie essentials powerstation 5K 5000...
£12.90
£10.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25742
|
320-34
|
PA0264
|
PA0305
|
401111851
|
401111852
|
| Manufacturer |
Ugreen
|
Sandberg
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Mophie
|
Mophie
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|