LogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
£19.88
£16.57
USB socket travel adapter for QC 3, 18W
- 3 plugs for more than 100 countries
- For Quick Charge 3.0
- Suitable for a wide range of USB devices
- Fitted with international voltage compatibility
- Overcurrent, overvoltage, overheating and short-circuit protection
- US-, AU-, UK- and EU-plug
More Information
| Battery capacity | 8000 mAh |
|---|---|
| SKU | PA0304 |
| EAN | 4052792069983 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
"Solar power bank 8000 mAh, flashlight, 2x USB-A, orange-black" from LogiLink
Your travel companion for on the go-The high capacity solar charging power bank with foldable stand is perfect for fast charging your devices outdoors. The solar panel absorbs natural light from the sun and converts it into energy, making this charger the ideal companion to camping, hiking or fishing trips.
Your travel companion for on the go-The high capacity solar charging power bank with foldable stand is perfect for fast charging your devices outdoors. The solar panel absorbs natural light from the sun and converts it into energy, making this charger the ideal companion to camping, hiking or fishing trips.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| USB Power Delivery up to | 10 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 2 A |
| Port 1 output current | 2 A |
| Solar panel voltage | 5 V |
| Solar panel power | 0.6 W |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Total output power | 10 W |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output current | 2 A |
| Solar panel current | 120 mA |
| Port 1 output power | 10 W |
| Port 2 output power | 10 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 77 mm |
| Depth | 139 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 199 g |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0352 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowOtterBox Wireless Power Bank for MagSafe, Nearly N...
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0343RF power bank Lithium Polymer (LiPo...
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop Nowmophie essentials powerstation 10K 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Bl...
£19.88
£16.57
|
Hot Product
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0304
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|