LogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) 8000 mAh Wireless charging Black
£20.96
£17.47
Power bank 8000 mAh, wireless charging, + 2x USB-A
- Charge 3 devices simultaneously
- Convenient wireless charging for your Qi enabled smartphone or Earbuds
- Quickly charge your powerbank via USB-C or mirco USB port
- Built-in magnet prevents the end device from slipping
- USB charging ports compatible with any USB-enabled device such as smartphones, smartwatches, tablets, headphones, digital cameras and much more.
- With LED charge status indicator
More Information
| Battery capacity | 8000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | PA0305 |
| EAN | 4052792069990 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
"Power bank 8000 mAh, wireless charging, + 2x USB-A" from LogiLink
Charge on the go-without any cables. It is especially suitable for cell phones and tablets with high power consumption and allows you to charge end devices such as smartphones, tablets, eBooks, MP3/MP4 players, etc. while on the go. With its compact design and light weight, this additional battery can effortlessly accompany you wherever you go and prevent your end devices from running out of power at the most inopportune moments.
The LogiLink Powerbank PA0305 has a capacity of 8000 mAh, 1x USB-C and micro USB-B port for fast charging of the powerbank. With the 2x USB port and wireless charging for Qi-enabled devices, you can charge 3 devices simultaneously.
Charge on the go-without any cables. It is especially suitable for cell phones and tablets with high power consumption and allows you to charge end devices such as smartphones, tablets, eBooks, MP3/MP4 players, etc. while on the go. With its compact design and light weight, this additional battery can effortlessly accompany you wherever you go and prevent your end devices from running out of power at the most inopportune moments.
The LogiLink Powerbank PA0305 has a capacity of 8000 mAh, 1x USB-C and micro USB-B port for fast charging of the powerbank. With the 2x USB port and wireless charging for Qi-enabled devices, you can charge 3 devices simultaneously.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery up to | 10 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Micro-USB connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | Micro-USB + USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output current | 2.1 A |
| Port 1 output current | 2.1 A |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Total output power | 10 W |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output current | 2.1 A |
| Port 1 output power | 10.5 W |
| Port 2 output power | 10.5 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Wireless charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 197 g |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Canyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowOtterBox Wireless Power Bank for MagSafe, Nearly N...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowLogiLink PA0352 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop Nowmophie essentials powerstation 10K 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink PA0305 power bank Lithium Pol...
£20.96
£17.47
|
Hot Product
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0305
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|