Belkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
£20.21
£16.84
20W, USB-C, Black, 9.9 x 6.4 x 2.3 cm
- Integrated USB-C cable
- 20W output to fast charge your smartphones and tablets
- 10K§ battery capacity provides 43 hours of playback for an iPhone 15 Pro
- Charges two devices at the same time
- LED shows battery status
- Pass-through power allows for charging a device while the power bank recharges
- Compact, lightweight design
- Plastic-free packaging
- Housing (excluding cable) made from 72% PCR materials*
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | BPB021HQBK |
| EAN | 0745883891801 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Charge up to 20W with our lightweight 10K§ power bank. Its integrated USB-C® cable design offers a convenient on-the-go fast charging experience without carrying a cable. A USB-C port allows charging of a second device at the same time.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Built-in flashlight | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in mirror | No |
| Built-in compass | No |
| Carrying handle(s) | No |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 23 mm |
| USB Type-C cable length | 5.7 cm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Built-in mirror | No |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | No |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0303 power bank 8000 mAh Black
Shop NowHama 00201711 power bank Lithium Polymer (LiPo) 24...
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowSandberg Nano Powerbank 5000 PD20W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowLogiLink PA0352 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NowLogiLink PA0304 power bank 8000 mAh Black
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0343RF power bank Lithium Polymer (LiPo...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Black
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop Nowmophie essentials powerstation 10K 10000 mAh Black
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowIntenso 7313522 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Belkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh...
£20.21
£16.84
|
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£24.06
£20.05
|
Recommended
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
£25.16
£20.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BPB021HQBK
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTBL
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|