Verbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
£8.65
£7.21
64GB, SDXC, UHS Speed Class 3 (U3)
More Information
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | 47022 |
| EAN | 0023942470229 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Description
Verbatim Pro memory cards give Pro level performance to advanced cameras and HD camcorders. UHS Speed Class 3 (U3) rating means you can capture 4k ultra HD and Full HD video then transfer quickly to your computer for viewing and editing. Suitable for 4k ultra HD video capture and compatible with any device with an SDHC/SDXC* memory card slot. Read Speed: up to 90MB/Sec.** Write Speed: up to 45MB/Sec.** *SDXC compatible host device required **UHS-1 compatible device required, actual performance may vary depending on host device, interface & usage conditions
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS |
| X-speed rating | 600 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.8 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SD CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowVerbatim Premium 64 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntegral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowIntegral 32GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Verbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
£8.65
£7.21
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£12.50
£10.42
|
Integral 8GB SDHC MLC FLASH CL4
£7.75
£6.46
|
Popular
Verbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class...
£7.04
£5.87
|
Recommended
Verbatim Premium 64 GB MicroSDXC Class...
£8.70
£7.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
47022
|
INMSD2GV2
|
INCF4GV2
|
INSDH8G4V2
|
44083
|
44084
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
SDXC
|
MicroSD
|
CFast
|
SD
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|