Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
£12.50
£10.42
4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
- CompactFlash Association approved
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | CFast |
|---|---|
| Capacity | 4 GB |
| SKU | INCF4GV2 |
| EAN | 5039014163574 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Great value memory cards perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 4 GB |
| Interface | 50 pin |
| Supported file systems | FAT32 |
| Flash card type | CFast |
| Performance | |
| Interface | 50 pin |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Features | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Green |
| Supported file systems | FAT32 |
| Capacity | 4 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 3.3/5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 93 x 8 x 138 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Interface | 50 pin |
| Supported file systems | FAT32 |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama microSDXC 64GB UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowSamsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowIntenso 3433490 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I ...
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£12.50
£10.42
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF4GV2
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
CFast
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
4GB to 5GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|