Integral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS READ
£11.62
£9.68
64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS READ
- Video Speed Class 10 (V10)
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
Description
Perfect for digital cameras and camcorders - speeds up to 100MB/s* for quick data transfer and reliable photography.
Integral High Speed SDHC and SDXC cards are a perfect fit for your digital camera, camcorder and SD compatible PC. With speeds up to 100MB/s* you can enjoy quick data transfer and reliable photography with these fast SD cards.
Integral High Speed SDHC and SDXC cards are a perfect fit for your digital camera, camcorder and SD compatible PC. With speeds up to 100MB/s* you can enjoy quick data transfer and reliable photography with these fast SD cards.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowSamsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntenso 3433490 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 U...
£11.62
£9.68
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDX64G-100V10
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
SD
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|