Integral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
£11.26
£9.38
64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
- Great for compatible tablets, smartphones, action cams, drones and game consoles
- Provides smooth Full HD and 4K video recording
- Fast 100MB/s transfer speed*
- Minimum 30MB/s write speed (U3)
- Video Speed Class 10 (V30)
- A1 App Performance Specification - high IOPS ensures best performance in compatible smartphones and tablets
- UHS-I, Class 1 specification
- SD Adapter included
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | INMSDX64G-100V30 |
| EAN | 5055288444560 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A perfect fit for your smartphone and tablet. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1...
£11.26
£9.38
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDX64G-100V30
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|