Integral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30 UP TO R-100 MBS
£9.05
£7.54
32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30 UP TO R-100 MBS
- Fast 100MB/s transfer speed
- Minimum 30MB/s write speed (U3)
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- Video Speed Class 10 (V30)
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| SKU | INSDH32G-100V30 |
| EAN | 5055288444584 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Provides smooth 4K video recording
Great for digital cameras, camcorders and SD compatible laptops
Great for digital cameras, camcorders and SD compatible laptops
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 30 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Features | |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 32 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama microSDXC 64GB UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 32GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowHama microSDHC 32GB UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SD CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowTeam Group TUSDX64GCL10U03 memory card 64 GB Micro...
Shop NowHama 00124134 memory card 16 GB SDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowVerbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-...
£9.05
£7.54
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Popular
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
Recommended
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
£13.56
£11.30
|
New
SanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 3...
£13.10
£10.92
|
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£12.50
£10.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDH32G-100V30
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
INSDH4G10V1
|
SDSDQM-032G-B35A
|
INCF4GV2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Sandisk
|
Integral
|
| Flash card type |
SD
|
MicroSD
|
MicroSD
|
SD
|
MicroSDHC
|
CFast
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
32GB to 48GB
|
4GB to 5GB
|