Adesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Optical 1000 DPI
£5.65
£4.71
Adesso 3 Button Desktop Optical Scroll Mouse, PS/2
More Information
| Device interface | PS/2 |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| SKU | HC-3003PS |
| EAN | 0783750004046 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | Y |
Description
The Adesso 3 button desktop optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
1000 DPI Resolution
It provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1000 dpi).
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Metal Scroll Wheel
Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel
1000 DPI Resolution
It provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1000 dpi).
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Metal Scroll Wheel
Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | PS/2 |
| Input device | |
| Purpose | Office |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | PS/2 |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1524 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Technical details | |
| Weight | 136 g |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1524 m |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Weight | 136 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 114 x 60 x 38 mm |
| Compatible operating systems | Windows 7 / Windows Vista / XP / 2000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRED USB-A MOUSE - 1200...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowDICOTA D32011 mouse Ambidextrous USB Type-A 1200 D...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowEdnet 81166 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory USB WIRED MOUSE (BULK)
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop Nowconnektgear MO544 Wireless Full-Size 6 Button Opti...
Shop Nowconnektgear MO543 USB Full-Size 4 Button Optical M...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey, USB
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
Shop NowHP 125 Wired Mouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowLogitech B100 Optical USB Mouse
Shop NowKensington Mouse - in - a - Box Wired
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Adesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Opt...
£5.65
£4.71
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£8.09
£6.74
|
Hot Product
Logitech B100 Optical USB Mouse
£4.82
£4.02
|
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
|
Recommended
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey...
£5.80
£4.83
|
Popular
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
£7.82
£6.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HC-3003PS
|
AMU75EU
|
910-003357
|
K72356EU
|
JM-0800-0
|
JM-0800-2
|
| Manufacturer |
Adesso
|
Targus
|
Logitech
|
Kensington
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
N/A
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
Travel
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|