Logitech B170 Wireless Mouse
£8.78
£7.32
M170 Wireless Mouse
More Information
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Ball |
| SKU | 910-004798 |
| EAN | 5099206065062 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll type | Ball |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll type | Ball |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Weight | 70.5 g |
| Product colour | Black, Grey |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70.5 g |
| Width | 61.5 mm |
| Depth | 97.7 mm |
| Height | 35.2 mm |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver depth | 6.6 mm |
| Receiver height | 1.87 cm |
| Receiver weight | 2 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 98.4 g |
| Package type | Box |
| Package width | 40 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 108 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 149 mm |
| Master (outer) case length | 210 mm |
| Master (outer) case height | 123 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.14 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 70.5 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowASUS MU101C mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech B170 Wireless Mouse
£8.78
£7.32
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.01
£8.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-004798
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Ball
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|