Urban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
£6.54
£5.45
CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
- Compact and lightweight eco-design, ideal for travel
- Streamlined, compact and ambidextrous design
- 1.50m long USB-A connection cable
- USB-A to USB-C adapter
- Made from recycled plastic (up to 30%)
- 100% recyclable materials
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | GWM01UF |
| EAN | 3760170882185 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
CYCLEE: USB wired ambidextrous mouse (USB-C and USB-A)
CYCLEE is a 3-button wired mouse that is fully eco-designed and manufactured, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handed but also left-handed users. The sensitivity of its high-performance optical sensor is 1200DPI. You can connect it via its 1.50m cable in USB-A but also in USB-C for newer computers via its included adapter. CYCLEE is also fully recyclable through its manufacture without glue or screws.
CYCLEE is a 3-button wired mouse that is fully eco-designed and manufactured, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handed but also left-handed users. The sensitivity of its high-performance optical sensor is 1200DPI. You can connect it via its 1.50m cable in USB-A but also in USB-C for newer computers via its included adapter. CYCLEE is also fully recyclable through its manufacture without glue or screws.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 65 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 105 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 65 g |
| Compatibility | All OS |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowEdnet 81166 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowAdesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Optical 1000 DP...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowV7 MW350 Wireless Pro Silent Mouse
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowV7 Low Profile Wireless Optical Mouse - Black
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey, USB
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 125 Wired Mouse
Shop NowKensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowKensington Mouse - in - a - Box Wired
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory CYCLEE: WIRED USB-A &...
£6.54
£5.45
|
Popular
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.61
£8.01
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
|
Recommended
V7 Optical LED USB Mouse - black
£7.31
£6.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GWM01UF
|
M-5450
|
M-5400
|
910-003360
|
K72356EU
|
MV3000010-BLK-5E
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Logitech
|
Kensington
|
V7
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
office
|
office
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|