Urban Factory USB WIRED MOUSE (BULK)
£7.62
£6.35
USB WIRED MOUSE (BULK)
- Mouse resolution: 800 dpi
- 3-button mouse for the right and left-handed (ambidextrous)
- 1.50 m black plastic USB cable with 3.8mm diameter.
- Compatible with Windows/ Mac OS/ Linux/ Android/ iOS
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | DSM01UF |
| EAN | 3760170840314 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
SOFTEE: Wired USB mouse with "peach skin" touch.
This mouse has been designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50M long cable. Its ambidextrous design makes it a mouse suitable for all morphologies.
This mouse has been designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50M long cable. Its ambidextrous design makes it a mouse suitable for all morphologies.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Touch buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Weight | 350 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 350 g |
| Compatibility | All OS |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 32 x 350 x 20 mm |
| Compatible operating systems | Windows Me/2000/XP/VISTA, Mac OS X 10.2 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowHama Canosa V2 mouse Office Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey,...
Shop NowHP USB Travel Mouse
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory USB WIRED MOUSE (BULK)
£7.62
£6.35
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£8.09
£6.74
|
Popular
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Recommended
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£9.90
£8.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DSM01UF
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|