Targus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Optical 1000 DPI
£10.12
£8.43
Full-Size Optical Antimicrobial Wired Mouse, 1000 DPI
- DefenseGuardTM Antimicrobial Protection* creates a cleaner surface and works continuously to protect the mouse by preventing the growth of micro-organisms
- Ergonomic, ambidextrous design
- Connects with 5’ USB cable
- Smooth rolling, integrated scroll wheel
- Compatible with Windows®, macOS®, and ChromeOSTM
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | AMU81AMGL |
| EAN | 5051794041743 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Designed for comfort and easy functionality, the Full-Size Optical Antimicrobial Wired Mouse features a simple button layout, smooth-rolling integrated scroll wheel, and ergonomic design. Get going quickly with out-of-the box plug-and-play connectivity with the 5' USB cord. No drivers needed. Enjoy smooth movement with the 1,000 DPI optical sensor.
For an added benefit, this mouse features Targus DefenseGuard™ Antimicrobial Protection*, which creates a cleaner surface and works continuously to protect the mouse by preventing the growth of micro-organisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard™ mice are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
For an added benefit, this mouse features Targus DefenseGuard™ Antimicrobial Protection*, which creates a cleaner surface and works continuously to protect the mouse by preventing the growth of micro-organisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard™ mice are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | No |
| Technical details | |
| Weight | 160 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.5 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 160 g |
| Width | 127 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 40 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 160 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowLogiLink TI020 mouse Right-hand RF Wireless Optica...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowCHERRY MW 2200
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver White
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver Black
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowCHERRY GENTIX SILENT Corded Mouse, Black, USB
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Black
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL Mobile Wireless Mouse – MS3320W - Black
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Targus AMU81AMGL mouse Ambidextrous US...
£10.12
£8.43
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.71
£8.09
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.71
£8.09
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.32
£8.60
|
Recommended
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.15
£8.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AMU81AMGL
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
Targus
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|