Alienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF Wireless + Bluetooth Grey
More Information
Reasons To Buy

2.4GHz Wireless
Enjoy responsive wireless gaming performance on your PC using the 2.4GHz wireless USB-C dongle. Deploy the convenient dongle extender and place the receiver closer to the keyboard for maximum reception.

Bluetooth 5.1
Connect up to three compatible devices via Bluetooth 5.1. Select the active paired device using the connectivity toggle button on the back of the keyboard.
USB Wired
Plug in and play on your PC using the detachable USB paracord cable.

Free to keep going
Robust Battery Life: At 50% RGB lighting brightness, get up to 42 hours battery life on the 2.4GHz dongle connection or up to 46 hours battery life on Bluetooth connection . With RGB lighting off, get up to 110 hours battery life on the 2.4GHz dongle connection.
Magnetic Snap-on Charging: Connect and disconnect easily to keep the keyboard powered up without leaving the game or compromising performance.

Performance is the ultimate freedom
Durable and Fade-Resistant: Count on exceptional wear resistance with double-shot PBT keycaps made from two layers of material and key legends moulded into the cap. Get the ultimate in fade resistance with caps that are moulded in colour, not painted.
Smooth Performance: Deliver consistent high performance with CHERRY MX Red Switches. Enjoy a 100 million actuation lifecycle, responsive performance and smooth linear operation ideal for gaming.
Personalise your Experience: Create an even more personalised experience for gaming, media or productivity with programmable keys.
Every Strike Counts: Remain responsive and ensure all keystrokes register correctly while gaming and typing with full Anti-Ghosting and N-key rollover.

Customise as you please
Customise the programmable rotating dial and adjust parameters with precision. Make your chosen keyboard interactions quick and intuitive by assigning a compatible command to the programmable rocker switch. Out of the box, the dial and rocker switch are assigned to volume and media playback controls and can be adjusted in the Alienware Command Center.

Lose yourself in the experience
Create themes and customise the keyboard using the Alienware Command Center for a more immersive gaming experience. Configure AlienFX RGB lighting that syncs with the Alienware Command Center for a riveting effect with up to 16.8 million colours.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Red |
| Keyboard keys operating life | 100 million characters |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Product colour | Grey |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery life (max) | 110 h |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.07 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 148 x 451 x 40 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Logitech MX Keys S Combo
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Linear UK ISO keyboard...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 Wireless - Gaming Keyboard
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowLogitech Master MX Keys S Combo for Mac keyboard M...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming U...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Alienware Tri-Mode AW920K keyboard Gam...
£174.24
£145.20
|
Recommended
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Popular
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.13
£123.44
|
New
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AW920K-G-WW
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
FFBTR63M/EAG
|
| Manufacturer |
Alienware
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Filco
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|