Logitech MX Keys Mini Combo for Business
£168.96
£140.80
MX Keys Mini Combo for Business
- Compact design opens up desktops
- Precision, performance, comfort
- Logi Bolt wireless security
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-011060 |
| EAN | 5099206104013 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Island-style keyboard | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 79 |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Battery |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| LED indicators | Battery |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | MX Keys Mini for Business MX Anywhere 3 for Business Logi Bolt USB receiver (USB Type A) USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery life (max) | 240 h |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Mouse included | Yes |
| Mouse battery life | 2.3 month(s) |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 99 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 65 x 100.5 x 34.4 mm |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295.99 x 20.97 x 131.95 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 860 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 394 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | MX Keys Mini for Business MX Anywhere 3 for Business Logi Bolt USB receiver (USB Type A) USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.84 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Linear UK ISO keyboard...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 Wireless - Gaming Keyboard
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHyperX Alloy Rise - Gaming Keyboards
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Keys Mini Combo for Business
£168.96
£140.80
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.26
£123.55
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.19
£123.49
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.52
£116.27
|
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.19
£123.49
|
New
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£138.54
£115.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-011060
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
G84-5400LUMPN-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|