Contour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medical USB QWERTY UK English White
£175.81
£146.51
Fully Sealed, Protection Class IP68, USB, UK
- Compact hygiene keyboard in notebook layout and num pad
- 360° safeguard against dirt and splash water
- IP68 fully sealed
- Flat Keys for Thorough Surface Disinfection
- Smooth, ergonomic key actuation for heavy duty type writing in hygiene critical environments
More Information
| SKU | AK-C7000F-UVS-W/UK |
|---|---|
| EAN | 7061117230943 |
| Manufacturer | Contour Design |
| Availability | Y |
| Product Family | Active Key |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The AK-C7000 is a high quality, compact PC keyboard in a notebook design. The IP68 sealing protects the keyfield against the ingress of dirt and splash water. Due to the smooth key actuation and the precise key guidance the AK-C7000 is highly recommended for the use in hygiene critical environments.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Key travel distance | 2.5 mm |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Recommended usage | Medical |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Actuation force | 60 g |
| Device interface | USB |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption | 25 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 730 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 139 x 25 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowCHERRY Stream desktop ultimate keyboard Mouse incl...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY E...
Shop NowCorsair K70 PRO TKL keyboard Gaming USB QWERTZ UK ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming U...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Contour Design Active Key AK-C7000 key...
£175.81
£146.51
|
Popular
CHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US...
£147.62
£123.02
|
New
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
Recommended
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
Bestseller
ASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming R...
£209.99
£174.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-C7000F-UVS-W/UK
|
G84-4400LUBUS-2
|
FFBTR63M/EAG
|
FFBTR63M/ESG
|
FFBTR63M/EMB
|
90MP01W0-BKEA01
|
| Manufacturer |
Contour Design
|
CHERRY
|
Filco
|
Filco
|
Filco
|
ASUS
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Recommended usage |
Medical
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Gaming
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB + Bluetooth
|
USB + Bluetooth
|
USB + Bluetooth
|
RF Wireless + USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|