Contour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medical USB UK English Black
£175.81
£146.51
5 V, USB 1.1, IP68, 449 x 142 x 26 mm, 918 g, Black
- PC-Keyboard with 105 Key Standard Layout
- 360° Safeguard against Dirt and Splash Water
- Silicone Key Membrane for Utmost Hygiene
- Flat Keys for Thorough Surface Disinfection
- Low Force Tactile Key Feel for Heavy Duty Type Writing in Hygiene Critical Applications
More Information
| SKU | AK-C8100F-UVS-B/UK |
|---|---|
| EAN | 7061113258576 |
| Manufacturer | Contour Design |
| Availability | Y |
| Product Family | Active Key |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The AK-C8100 is a high quality, reliable PC keyboard. The purification and disinfection capacity makes it a perfect fit in hospitals and at practitioners, as well as office, administration and industrial environments. The silicone membrane protects the key field against ingress of dirt and fluids.
The AK-C8100 impresses with low force key actuation and precise key guidance. With its 105 key standard keyboard layout, the AK-C8100 is highly recommendable for heavy duty type writing in hygiene critical operations.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| On/off switch | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Island-style keyboard | No |
| Recommended usage | Medical |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | No |
| Actuation force | 60 g |
| Device interface | USB |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Island-style keyboard | No |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Solvent resistant, Water resistant |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Activity |
| Adjustable keyboard height | No |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Solvent resistant, Water resistant |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Activity |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Activity |
| Mobile device holder | No |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Mobile device holder | No |
| Phone dock | No |
| Retractable smartphone holder | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Charging source | USB Type-A |
| Mouse | |
| On/off switch | Yes |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 918 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 449 x 142 x 26 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowCHERRY Stream desktop ultimate keyboard Mouse incl...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCorsair K70 PRO TKL keyboard Gaming USB QWERTZ UK ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY E...
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowRazer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming U...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Contour Design Active Key AK-C8100 key...
£175.81
£146.51
|
Popular
CHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US...
£147.62
£123.02
|
New
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
Recommended
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
FILCO Majestouch MINILA-R Convertible...
£167.20
£139.33
|
Bestseller
ASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming R...
£209.99
£174.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-C8100F-UVS-B/UK
|
G84-4400LUBUS-2
|
FFBTR63M/EAG
|
FFBTR63M/ESG
|
FFBTR63M/EMB
|
90MP01W0-BKEA01
|
| Manufacturer |
Contour Design
|
CHERRY
|
Filco
|
Filco
|
Filco
|
ASUS
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
| Mouse included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Gaming
|
| Device interface |
N/A
|
USB
|
USB + Bluetooth
|
USB + Bluetooth
|
USB + Bluetooth
|
RF Wireless + USB
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|