Contour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medical RF Wireless QWERTY UK English White
£144.06
£120.05
Wireless Interface, wipe disinfection, standard, UK
- Small dimensions for limited spaces
- 360° safeguard against dirt and splash water
- silicon membrane for utmost hygiene
- Flat Keys for Thorough Surface Disinfection
- 2.4GHz wireless transmission
More Information
| SKU | AK-C4110F-FU1-W/UK |
|---|---|
| EAN | 7061113858493 |
| Manufacturer | Contour Design |
| Availability | Y |
| Product Family | Active Key |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The compact hygiene keyboard AK-C4110 wireless is a high quality, wireless PC keyboard in a notebook design. The IP68 sealed silicon membrane protects the key field against the ingress of dirt and fluids. Due to the small dimensions it is highly recommended for the use in limited spaces.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Key travel distance | 2.5 mm |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Medical |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Actuation force | 60 g |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 4 |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS, FCC, EN-60601-1-2:2015 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 500 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 291 x 139 x 25 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
be quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCorsair K70 PRO TKL keyboard Gaming USB QWERTZ UK ...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY E...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowRazer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming U...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Contour Design Active Key AK-C4110 key...
£144.06
£120.05
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£139.15
£115.96
|
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£147.79
£123.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-C4110F-FU1-W/UK
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-0
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
Contour Design
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
N/A
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|