GIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphics Card - 8GB GDDR6, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 2 x DP, 2 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N5050OC-8GL
£306.82
£255.68
GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphics Card - 8GB GDDR6, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 2 x DP, 2 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N5050OC-8GL
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX 5050
- Integrated with 8GB GDDR6 128bit memory interface
- Low Profile Design with 182mm card length
- Server-grade Thermal conductive gel
- Graphene Nano Lubricant
- Supports up to 4 displays
More Information
| SKU | GV-N5050OC-8GL |
|---|---|
| EAN | 4719331356736 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2560 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5050 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1b/1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2560 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 94 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 340 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 36 mm |
| Length | 182 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 295 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 210.5 mm |
| Package weight | 650 g |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 8G NVIDI...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowASUS GeForce RTX 3050 LP BRK OC Edition NVIDIA 6 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
GIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profi...
£306.82
£255.68
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.06
£268.38
|
Popular
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£410.02
£341.68
|
Recommended
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£288.77
£240.64
|
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Bestseller
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC...
£257.88
£214.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N5050OC-8GL
|
VCNT1000-SB
|
90YV0GB2-M0NA10
|
11324-01-20G
|
100-300000078
|
GV-N3050WF2OCV2-8GD
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
PNY
|
ASUS
|
Sapphire
|
AMD
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5050
|
T1000
|
GeForce RTX 3060
|
Radeon RX 7600
|
Radeon Pro W7500
|
GeForce RTX 3050
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
N/A
|
1
|
1
|
N/A
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
2
|
0
|
3
|
3
|
4
|
2
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|