SKU 90LM0B50-B01371
EAN 4711387871409
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family ROG Strix OLED
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
ROG Strix OLED XG32UCDS gaming monitor ― 32-inch (31.5-inch viewable) 4K UHD QD-OLED panel, 165 Hz, 0.03 ms, custom heatsink, Neo Proximity Sensor, ASUS OLED Care Pro, uniform brightness, G-SYNC® compatible, 99% DCI-P3, and DisplayWidget Center
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)450 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate165 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyQD-OLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.182 x 0.182 mm
Viewable size, horizontal69.9 cm
Viewable size, vertical39.5 cm
Digital horizontal frequency27 - 255 kHz
Digital vertical frequency48 - 165 Hz
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1000 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesASUS OLED Care, Crosshair
Shadow controlYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)431 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)718 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesForest Stewardship Council (FSC) Mix
Proximity sensorYes
Weight (with stand)6.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range25 - -25°
Tilt angle range20 - -5°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)50 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours40 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)431 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)718 mm
Width (with stand)718 mm
Depth (with stand)188 mm
Height (with stand)562 mm
Weight (with stand)6.6 kg
Weight (without stand)4.6 kg
Package width870 mm
Package depth188 mm
Package height510 mm
Package weight10.1 kg
Packaging data
Package width870 mm
Package depth188 mm
Package height510 mm
Package weight10.1 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
Proximity sensorYes
DCI-P3 coverage99%
Shadow controlYes
Height (without stand)431 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)718 mm
USB Power Delivery up to15 W