GIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440 x 1440, 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m², FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440 x 1440, 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m², FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
  • 34-inch 1800R OLED panel with 3440x1440 WQHD resolution
  • 240Hz refresh rate, 0.03ms response time
  • 10-bit display with 99% DCI-P3 color gamut
  • Ergonomic design: Height, tilt, and swivel adjustments
  • KVM cross-platform control
  • VESA DisplayHDR True Black 400, AMD FreeSync Premium Pro, ClearMR 13000
  • 3-year premium warranty
More Information
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU MO34WQC2
EAN 4719331858926
Manufacturer Gigabyte
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
Immerse yourself in gaming excellence with the GIGABYTE MO34WQC2, a 34-inch wide, curved QHD QD-OLED display. Experience vibrant colors and deep contrasts as QD-OLED technology brings every pixel to life. With a 240Hz refresh rate and a 0.03ms response time, enjoy unparalleled gaming fluidity. Elevate your gaming with the VESA DisplayHDR True Black 400 and its ergonomic design. The MO34WQC2 transforms every pixel into a vivid masterpiece, setting a new standard for gaming monitors, designed for those who demand the best and refuse to settle.
Specifications
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate240 Hz
HD typeWide Quad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2315 x 0.2315 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1000 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black
Screen curvature rating1800R
Colour gamut standardDCI-P3
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity3
USB Type-C downstream ports quantity1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)361.2 mm
Depth (without stand)105.8 mm
Width (without stand)811.7 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period3 year(s)
Weight (with stand)9.86 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range0 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotNo
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Input current2 A
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours32 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)361.2 mm
Depth (without stand)105.8 mm
Width (without stand)811.7 mm
Width (with stand)811.7 mm
Depth (with stand)244.3 mm
Height (with stand)595.3 mm
Weight (with stand)9.86 kg
Weight (without stand)6.68 kg
Package width990 mm
Package depth238 mm
Package height527 mm
Package weight12.5 kg
Packaging data
Package width990 mm
Package depth238 mm
Package height527 mm
Package weight12.5 kg
Package typeBox
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Packaging content
Other features
Warranty period3 year(s)
Height (without stand)361.2 mm
Depth (without stand)105.8 mm
Width (without stand)811.7 mm
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Logistics data
Products per shipping (inner) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code85285210
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Samsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop Now
Samsung 27" Odyssey OLED G6 G60SF QHD 500Hz Gaming...
Shop Now
HP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...