GIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440 x 1440, 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m², FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
£775.79
£646.49
MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Monitor - 3440 x 1440, 240Hz, 0.03ms, KVM, 250 cd/m², FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
- 34-inch 1800R OLED panel with 3440x1440 WQHD resolution
- 240Hz refresh rate, 0.03ms response time
- 10-bit display with 99% DCI-P3 color gamut
- Ergonomic design: Height, tilt, and swivel adjustments
- KVM cross-platform control
- VESA DisplayHDR True Black 400, AMD FreeSync Premium Pro, ClearMR 13000
- 3-year premium warranty
More Information
Description
Immerse yourself in gaming excellence with the GIGABYTE MO34WQC2, a 34-inch wide, curved QHD QD-OLED display. Experience vibrant colors and deep contrasts as QD-OLED technology brings every pixel to life. With a 240Hz refresh rate and a 0.03ms response time, enjoy unparalleled gaming fluidity. Elevate your gaming with the VESA DisplayHDR True Black 400 and its ergonomic design. The MO34WQC2 transforms every pixel into a vivid masterpiece, setting a new standard for gaming monitors, designed for those who demand the best and refuse to settle.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2315 x 0.2315 mm |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 10 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Screen curvature rating | 1800R |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 361.2 mm |
| Depth (without stand) | 105.8 mm |
| Width (without stand) | 811.7 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight (with stand) | 9.86 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 361.2 mm |
| Depth (without stand) | 105.8 mm |
| Width (without stand) | 811.7 mm |
| Width (with stand) | 811.7 mm |
| Depth (with stand) | 244.3 mm |
| Height (with stand) | 595.3 mm |
| Weight (with stand) | 9.86 kg |
| Weight (without stand) | 6.68 kg |
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 238 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 238 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Height (without stand) | 361.2 mm |
| Depth (without stand) | 105.8 mm |
| Width (without stand) | 811.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming ...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowHP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Mo...
Shop NowSamsung G95C computer monitor 124.5 cm (49") 5120 ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop NowSamsung 32” Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Moni...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowSamsung 27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Monito...
Shop NowAOC AGON PRO AG276QKD2 computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowAOC AGON PRO CS24A computer monitor 61.2 cm (24.1"...
Shop NowAOC G2 AG246FK6 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1...
Shop NowSamsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowSamsung G75NB computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowPhilips 6000 series 45B1U6900C/00 computer monitor...
Shop NowOMEN by HP 31.5 inch UHD 144Hz Smart Gaming Monito...
Shop NowASUS ROG Strix XG49VQ computer monitor 124.5 cm (4...
Shop NowSamsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gamin...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27ACDNG computer monitor 67....
Shop Nowiiyama ProGraphic HB3201UHSNP-B1 computer monitor ...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2AG computer monitor 80 c...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop NowAOC AGON PRO AG326UD computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 4...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop NowDELL UltraSharp 32 4K USB-C Hub Monitor - U3223QE
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowLenovo ThinkVision P40w-20 computer monitor 100.8 ...
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U3225QE computer monitor 80 cm (31...
Shop NowDELL UltraSharp U4924DW computer monitor 124.5 cm ...
Shop NowLenovo ThinkVision P32p-30 computer monitor 80 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3425WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO32U2 32” OLED Gaming Monitor - ...
Shop NowMSI MPG 272URX QD-OLED computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowGIGABYTE MO32U2 32” OLED 4K UHD Gaming Monitor -...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowHP Series 7 Pro 27 inch 4K Conferencing Monitor - ...
Shop NowViewsonic TD3207 computer monitor 81.3 cm (32") 19...
Shop NowBenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x...
Shop NowViewsonic VP3881A computer monitor 96.5 cm (38") 3...
Shop NowBenQ PD3205UA computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowBenQ SW272Q computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x ...
Shop NowBenQ PD3225U computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowLG 32GS95UV-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop Nowiiyama T4329AS-B1AG computer monitor 108 cm (42.5"...
Shop NowMSI MAG 272UP QD-OLED X24 computer monitor 67.3 cm...
Shop NowKoorui S3241XO computer monitor 80 cm (31.5") 3840...
Shop NowAlienware AW3425DW computer monitor 86.4 cm (34") ...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips 49B2U6903CH/00 computer monitor 124.5 cm (...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowMSI MPG 321URXW QD-OLED computer monitor 80 cm (31...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowHP Engage 16t FHD Monitor
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowMSI MPG 321URX QD-OLED computer monitor 80 cm (31....
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
GIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD C...
£775.79
£646.49
|
Popular
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
£964.03
£803.36
|
Hot Product
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£990.00
£825.00
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
£862.92
£719.10
|
Recommended
BenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm...
£706.20
£588.50
|
Viewsonic VP3881A computer monitor 96....
£1,043.62
£869.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO34WQC2
|
499P9H/00
|
DELL-UP3221Q
|
TD3207
|
9H.LJXLA.TBE
|
VP3881A
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
Philips
|
DELL
|
Viewsonic
|
Benq
|
Viewsonic
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
Graphics design
|
N/A
|
Graphics design
|
Home
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
OLED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|