Acer Predator X34Vbmiiphuzx computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD OLED Black
£889.40
£741.17
Acer Predator X34Vbmiiphuzx, 86.4 cm (34"), 3440 x 1440 pixels, UltraWide Quad HD, OLED, 0.1 ms, Black
More Information
| Display | 34" 3440 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | UM.CXXEE.V01 |
| EAN | 4711121688973 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Predator |
| Product Series | X34 |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Acer Predator X34Vbmiiphuzx. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Display technology: OLED, Display surface: Matt, Response time: 0.1 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 175 Hz |
| Display surface | Matt |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | OLED |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 0.1 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Display diagonal (metric) | 86 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Charging port type | USB Type-C |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 390.5 mm |
| Depth (without stand) | 123 mm |
| Width (without stand) | 812.9 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight (with stand) | 11.4 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Power | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 28 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1640636 |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 390.5 mm |
| Depth (without stand) | 123 mm |
| Width (without stand) | 812.9 mm |
| Width (with stand) | 812.9 mm |
| Depth (with stand) | 345.6 mm |
| Height (with stand) | 573 mm |
| Weight (with stand) | 11.4 kg |
| Weight (without stand) | 8.3 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1640636 |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Height (without stand) | 390.5 mm |
| Depth (without stand) | 123 mm |
| Width (without stand) | 812.9 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowBenQ PD2730S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x...
Shop NowAlienware AW3425DW computer monitor 86.4 cm (34") ...
Shop NowSamsung 32" Smart Monitor M9 M90SF UHD
Shop NowBenQ PV3200U computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowSamsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowAOC AGON PRO AG276QKD2 computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowASUS ROG Strix XG248QSG Ace computer monitor 61.2 ...
Shop NowViewsonic TD3207 computer monitor 81.3 cm (32") 19...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowASUS ROG Strix XG27JCG computer monitor 68.6 cm (2...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG computer monitor 67....
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG32UQDMS computer monitor 80 ...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG32UCDS computer monitor 80 c...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowBenQ MA270S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x ...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Strix XG49VQ computer monitor 124.5 cm (4...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowBenQ PD3225U computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowBenQ SW272U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x ...
Shop NowSamsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowSamsung 34" Odyssey OLED G8 G85SD Ultra UWQHD 175H...
Shop NowLenovo ThinkVision P49w-30 computer monitor 124.5 ...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop NowKoorui S4941XO computer monitor 124.5 cm (49") 512...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowPhilips 6000 series 45B1U6900CH/00 computer monito...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowLG 32GS95UV-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming ...
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowPhilips 49B2U6903CH/00 computer monitor 124.5 cm (...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop NowDELL UltraSharp U3225QE computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27UCDM computer monitor 67.3...
Shop NowHP Engage 16t FHD Monitor
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowGIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Moni...
Shop NowDELL UltraSharp U4924DW computer monitor 124.5 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Acer Predator X34Vbmiiphuzx computer m...
£889.40
£741.17
|
Popular
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£726.00
£605.00
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
£863.09
£719.24
|
Bestseller
Philips 6000 series 45B1U6900CH/00 com...
£837.91
£698.26
|
New
Samsung S32BG750NP computer monitor 81...
£922.12
£768.43
|
Recommended
DELL UltraSharp U3423WE computer monit...
£755.70
£629.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.CXXEE.V01
|
DELL-UP3221Q
|
TD3207
|
45B1U6900CH/00
|
LS32BG750NPXXU
|
DELL-U3423WE
|
| Manufacturer |
Acer
|
DELL
|
Viewsonic
|
Philips
|
Samsung
|
DELL
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Graphics design
|
N/A
|
Business
|
Gaming
|
Business
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
16:9
|
16:9
|
32:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Display technology |
OLED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|