SKU 90LM0CE0-B01371
EAN 4711636237000
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family ROG Strix
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
ROG Strix 5K XG27JCG Gaming Monitor – 27-inch 5120x2880, 180Hz (OC), 0.3ms (min.), Fast IPS, Dual mode (180Hz(OC) or QHD 330Hz), Extreme Low Motion Blur Sync, USB Type-C (15W PD), G-Sync compatible, DisplayWidget Center, tripod socket, HDR, Aura Sync
5K Visuals. Dual Power.
ROG Strix 5K XG27JCG
Experience breathtaking clarity with the ROG Strix 5K XG27JCG—a 5K (5120 x 2880) Fast IPS display boasting 218ppi and blazing 180Hz* (OC) refresh rate for ultrasharp, immersive visuals. A Dual Mode feature allows for effortless switching between immersive 5K at 180Hz for cinematic adventures and lightning-fast QHD (2560 x 1440) at 330Hz for peak performance. Conquer every challenge with advanced AI-powered features, enjoy seamless control on macOS and Windows via DisplayWidget Center, and connect with ease via the versatile USB-C® port.
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density218 ppi
Maximum refresh rate180 Hz
HD type5K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.116 x 0.116 mm
Viewable size, horizontal59.6 cm
Viewable size, vertical33.5 cm
Digital horizontal frequency27 - 255 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Display resolution5120 x 2880 pixels
Response time0.3 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
Display brightness (peak)600 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast IPS
DCI-P3 coverage97%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 600
Display diagonal (metric)68 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity3
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version2.3
USB Type-B downstream ports quantity1
Number of downstream ports3
Technical details
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)90 mm
Width (without stand)614 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)6.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range40 - -40°
Tilt angle range20 - -5°
PivotYes
Pivot angle90 - -90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)40 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours85 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)90 mm
Width (without stand)614 mm
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)219 mm
Height (with stand)510 mm
Weight (with stand)6.9 kg
Weight (without stand)4.8 kg
Package width710 mm
Package depth460 mm
Package height215 mm
Package weight9.3 kg
Packaging data
Package width710 mm
Package depth460 mm
Package height215 mm
Package weight9.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Other features
DCI-P3 coverage97%
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)90 mm
Width (without stand)614 mm
USB Power Delivery up to15 W