SKU LS32BG750NPXXU
EAN 8806094796575
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series Neo G7
PDF URLs View PDF
View PDF
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate165 Hz
Display brightness (min)300 cd/m²
Quantum dot color technologyYes
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyQuantum HDR 2000
Screen curvature rating1000R
Local dimming zones1196
Colour gamut standardDCI-P3
Local dimmingYes
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesSports, Dynamic, Cinema, Custom, FPS, RPG, RTS
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView, Core Sync
Low input lagYes
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Adaptive pictureYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)140 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)33.2 W
Annual energy consumption48 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours90 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 10
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)440.3 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)8.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-9 - 13°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)440.3 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Width (with stand)713 mm
Depth (with stand)311.1 mm
Height (with stand)606.2 mm
Weight (with stand)8.6 kg
Weight (without stand)6.7 kg
Package width827 mm
Package depth231 mm
Package height231 mm
Package weight12 kg
Packaging data
Package width827 mm
Package depth231 mm
Package height231 mm
Package weight12 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort
Other features
CertificationWindows 10
DCI-P3 coverage95%
Local dimming zones1196
Low input lagYes
Local dimmingYes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Eco Light SensorYes
Height (without stand)440.3 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Power consumption (max)140 W