Samsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
£922.12
£768.43
32" IPS, Curved 4K UHD (3840 x 2160), 350 cd/㎡, 1000R, 165 Hz, Quantum HDR 2000, Display Port, HDMI, USB
- Screen: 3840x2160 resolution, 1000R curve VA panel
- Technology: 165Hz Refresh Rate, 1ms GTG response time, Quantum HDR 2000, Mini LED
- Great for: Competitive Gaming, Productivity & Streaming
More Information
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 95% |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Display brightness (min) | 300 cd/m² |
| Quantum dot color technology | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 69.7 cm |
| Viewable size, vertical | 39.2 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Quantum HDR 2000 |
| Screen curvature rating | 1000R |
| Local dimming zones | 1196 |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Local dimming | Yes |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Smart modes | Sports, Dynamic, Cinema, Custom, FPS, RPG, RTS |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView, Core Sync |
| Low input lag | Yes |
| Game features | Super Arena Gaming UX |
| Adaptive picture | Yes |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 140 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 33.2 W |
| Annual energy consumption | 48 kWh |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 90 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Certification | Windows 10 |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 440.3 mm |
| Depth (without stand) | 185 mm |
| Width (without stand) | 713 mm |
| Feet colour | Black |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | External |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Black eQualizer function | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -9 - 13° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -92 - 92° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 440.3 mm |
| Depth (without stand) | 185 mm |
| Width (without stand) | 713 mm |
| Width (with stand) | 713 mm |
| Depth (with stand) | 311.1 mm |
| Height (with stand) | 606.2 mm |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Weight (without stand) | 6.7 kg |
| Package width | 827 mm |
| Package depth | 231 mm |
| Package height | 231 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 827 mm |
| Package depth | 231 mm |
| Package height | 231 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | DisplayPort |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | DisplayPort |
| Other features | |
| Certification | Windows 10 |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Local dimming zones | 1196 |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView, Core Sync |
| Low input lag | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Auto source switch+ | Yes |
| Virtual AIM point | Yes |
| Off Timer Plus | Yes |
| Eco Light Sensor | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 440.3 mm |
| Depth (without stand) | 185 mm |
| Width (without stand) | 713 mm |
| Power consumption (max) | 140 W |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | External |
| Power cable length | 1.5 m |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | Windows 10 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix XG27JCG computer monitor 68.6 cm (2...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2AG computer monitor 80 c...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO32U2P 32” OLED Gaming Monitor -...
Shop NowBenQ PD2730S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x...
Shop NowSamsung 32" Smart Monitor M9 M90SF UHD
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowASUS ROG Strix XG248QSG Ace computer monitor 61.2 ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowViewsonic TD3207 computer monitor 81.3 cm (32") 19...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG computer monitor 67....
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG32UQDMS computer monitor 80 ...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG32UCDS computer monitor 80 c...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowBenQ MA270S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x ...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Strix XG49VQ computer monitor 124.5 cm (4...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowBenQ PD3225U computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowBenQ SW272U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x ...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowHP Series 7 Pro 34 inch WQHD Conferencing Monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop NowKoorui S4941XO computer monitor 124.5 cm (49") 512...
Shop NowLenovo ThinkVision P49w-30 computer monitor 124.5 ...
Shop NowLG 32GS95UV-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowPhilips 6000 series 45B1U6900CH/00 computer monito...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop Nowiiyama T4329AS-B1AG computer monitor 108 cm (42.5"...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop NowPhilips 49B2U6903CH/00 computer monitor 124.5 cm (...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27UCDM computer monitor 67.3...
Shop NowHP Series 7 Pro 39.7 inch 5K2K Conferencing Monito...
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowAcer Predator X34Vbmiiphuzx computer monitor 86.4 ...
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowGIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Moni...
Shop NowDELL UltraSharp U4924DW computer monitor 124.5 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowSamsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G93SD DQHD, 240Hz Gaming ...
Shop NowSamsung 34" Odyssey OLED G8 G85SD Ultra UWQHD 175H...
Shop NowSamsung Neo G8 computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowSamsung 32” Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Moni...
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Samsung S32BG750NP computer monitor 81...
£922.12
£768.43
|
Hot Product
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£792.00
£660.00
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
£863.09
£719.24
|
Recommended
Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 c...
£1,379.78
£1,149.82
|
Bestseller
Philips 6000 series 45B1U6900CH/00 com...
£837.91
£698.26
|
Popular
DELL UltraSharp U3423WE computer monit...
£757.02
£630.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LS32BG750NPXXU
|
DELL-UP3221Q
|
TD3207
|
LS32BG850NUXXU
|
45B1U6900CH/00
|
DELL-U3423WE
|
| Manufacturer |
Samsung
|
DELL
|
Viewsonic
|
Samsung
|
Philips
|
DELL
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Silver
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Graphics design
|
N/A
|
Gaming
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
32:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|