be quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm Silver 1 pc(s)
£24.92
£20.77
130W TDP, AMD AM4/AM3(+), Intel 1200/1150/1151/1155, 1x Pure Wings 2 92mm PWM, 25.4dB
- A high 130W TDP cooling efficiency
- An optimized AMD mounting for an even easier installation in alignment with the airflow
- Full configuration of RAM memory banks in PC cases with limited space
- Three high-performance 6mm heat pipes with aluminum caps and HDT technology
- Pure Wings 2 92mm PWM fan for silent operation
- PWM variable speed operation to help balance cooling and quietness
- Brushed aluminum finish
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Suitable for | Processor |
|---|---|
| Type | Cooler |
| SKU | BK030 |
| EAN | 4260052188453 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
be quiet! Pure Rock Slim 2 is particularly applicable to compact and quiet multimedia systems.
If you’re looking for the famously silent be quiet! operation (max. 25.4dB(A)) and cooling performance at a budget price, the Pure Rock Slim 2 is the CPU cooler of your choice.
If you’re looking for the famously silent be quiet! operation (max. 25.4dB(A)) and cooling performance at a budget price, the Pure Rock Slim 2 is the CPU cooler of your choice.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Noise level (low speed) | 13.1 dB |
| Noise level (high speed) | 25.4 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Mean time between failures (MTBF) | 80000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 3 |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.46 m |
| Number of fan blades | 7 |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Noise level (low speed) | 13.1 dB |
| Noise level (high speed) | 25.4 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Cable length | 0.46 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Rated current | 0.32 A |
| Power consumption (typical) | 3.84 W |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 126 mm |
| Package height | 159 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 97 mm |
| Package weight | 600 g |
| Depth | 58 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 385 g |
| Cable length | 0.46 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 80000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 126 mm |
| Package height | 159 mm |
| Package weight | 600 g |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 33.4 cm |
| Shipping (inner) case length | 52.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 34 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 11 kg |
| Products per shipping (inner) case | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor C...
£24.92
£20.77
|
Popular
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
ARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-...
£20.63
£17.19
|
be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsi...
£22.38
£18.65
|
Recommended
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£32.15
£26.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BK030
|
0-761345-73017-4
|
ACF3-EL10217.12
|
ACALP00036A
|
BZ002
|
FD-F-AS1-1407
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Antec
|
Aerocool
|
ARCTIC
|
be quiet!
|
Fractal Design
|
| Type |
cooler
|
fan
|
fan
|
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
N/A
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|