be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fan Black
£23.51
£19.59
120mm, 4-pin PWM, 2500RPM, ARGB LED, 2.6mmH2O
- ARGB lighting on front and rear
- Multiple colors and modes for an individual look thanks to 18 LEDs
- Illumination can be synced with the ARGB adjustments of the motherboard
- Seven silence-optimized fan blades for high airflow and low noise-generating turbulences
- Remarkable performance-to-noise ratio with 31dB(A) at 2,500rpm
- Long life rifle-bearing gives an operating lifetime of 60,000 hours
- PWM controlled fan speed through the motherboard
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | BL073 |
| EAN | 4260052188774 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
IMPRESSIVE LIGHTING, SUPERIOR COOLING
Light Wings 120mm PWM high-speed offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a high performance fan with an impressive look from every angle, Light Wings 120mm PWM high-speed is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Light Wings 120mm PWM high-speed offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a high performance fan with an impressive look from every angle, Light Wings 120mm PWM high-speed is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 31 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 52.3 cfm |
| Maximum air pressure | 2.6 mmH2O |
| Airflow | 88.86 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 31 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 52.3 cfm |
| Maximum air pressure | 2.6 mmH2O |
| Airflow | 88.86 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package width | 133 mm |
| Package height | 29.5 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 277 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 210 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 153 mm |
| Package width | 133 mm |
| Package height | 29.5 mm |
| Package weight | 277 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Other features | |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 32.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 41.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 18.2 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 9.01 kg |
| Products per shipping (inner) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST (White) - 120 mm PWM Fa...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB REVERSE 1-pack White Co...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£23.51
£19.59
|
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£29.58
£24.65
|
Hot Product
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.78
£16.48
|
Recommended
HPE 777290-001 computer cooling system...
£26.40
£22.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL073
|
DN-19 FAN
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00135A
|
ACFAN00136A
|
777290-001
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Digitus
|
Antec
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
HPE
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|