be quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 12 cm 1 pc(s)
£30.10
£25.08
Pure Rock 3, Pure Wings 3 120mm PWM, Aluminum/Copper, Intel/AMD
- Very high cooling capacity for modern CPUs
- 4 black high-performance 6mm heat pipes with HDT technology
- Optimized Pure Wings 3 120mm PWM fan with funnel shaped air outlet
- Achieves only 31.2dB(A) at maximum fan speed
- High RAM and VRM cooler compatibility thanks to a compact design
- Preinstalled cooler mounting bridge for a fast and easy installation
- Offset mounting for better performance on latest AMD Ryzen CPUs
- Elegant looks in an all-black design
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| SKU | BK039 |
|---|---|
| EAN | 4260052192481 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
Compact Performance for everyone
Pure Rock 3 Black rocks your system with very high performance in a compact design and a specially designed Pure Wings 3 fan. This air cooler proves impressively that size does not always matter: despite its compact footprint, Pure Rock 3 Black serves you as a cooling powerhouse. And with its preinstalled mounting bridge, installation is done in the blink of an eye.
Pure Rock 3 Black rocks your system with very high performance in a compact design and a specially designed Pure Wings 3 fan. This air cooler proves impressively that size does not always matter: despite its compact footprint, Pure Rock 3 Black serves you as a cooling powerhouse. And with its preinstalled mounting bridge, installation is done in the blink of an eye.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.12 m |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Noise level (low speed) | 12.4 dB |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.12 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, UL, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 190 W |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.13 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package height | 210 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 124 mm |
| Package weight | 900 g |
| Depth | 71 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 570 g |
| Cable length | 0.12 m |
| Radiator width | 12.4 cm |
| Radiator depth | 4.6 cm |
| Radiator height | 15.4 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 133 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 900 g |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 34.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 45 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 14.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 16 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! Pure Rock 3 Black Processor...
£30.10
£25.08
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
be quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor C...
£24.85
£20.71
|
Recommended
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£31.90
£26.58
|
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BK039
|
879151-001
|
ACF3-EL10217.12
|
BK030
|
FD-F-AS1-1407
|
MSPF1057
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
HPE
|
Aerocool
|
be quiet!
|
Fractal Design
|
CoreParts
|
| Type |
Air cooler
|
fan
|
fan
|
cooler
|
fan
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
Computer case
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|