NZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
£25.12
£20.93
500 - 1500 RPM, 102.9 CFM, 1.77 mm-H₂O, 29.8 dBA, 140 x 140 x 25 mm
- Nine sickle-style blades are optimized to move large amounts of air, ensuring versatile use for intake or exhaust
- Minimal gap between blade edges and frame maximizes the spinning area for higher airflow and reduced turbulence
- Chamfered frame design directs air in a powerful concentrated flow pattern, traveling far into the case to cool vital components
- Fluid dynamic bearings provide unwavering stability, low-noise operation, and a 60,000-hour lifespan
- PWM control dynamically adjusts fan speed for higher output or lower noise based on system temperatures for efficient cooling
- Sturdy frame with rubberized corners absorbs vibrations for low-noise operation, even at high speeds
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | RF-Q14SF-W2 |
| EAN | 5056547204345 |
| Manufacturer | NZXT |
| Availability | Y |
Description
140mm Quiet Airflow PWM Case Fan
NZXT Quiet Airflow Fans offer high-performance, low-noise cooling for heat-prone PCs. Optimized blades and a chamfered frame provide powerful concentrated air, while fluid dynamic bearings and PWM control keep things quiet and efficient.
Optimized for Airflow
Nine sickle-style blades move large amounts of air, whether used for intake or exhaust.
Efficient Design
Minimal blade-to-frame gap maximizes the spinning area for optimal performance.
Powerful Cooling
Chamfered frame directs air in a concentrated pattern that travels far into the case.
Low Noise, Long Lasting
Fluid dynamic bearings ensure quiet operation with a 60,000-hour lifespan.
Speed Regulation
PWM control adjusts speed based on system temperatures for efficient, quiet cooling.
Silent & Stable
Sturdy frame and rubberized corners absorb vibration noise.
NZXT Quiet Airflow Fans offer high-performance, low-noise cooling for heat-prone PCs. Optimized blades and a chamfered frame provide powerful concentrated air, while fluid dynamic bearings and PWM control keep things quiet and efficient.
Optimized for Airflow
Nine sickle-style blades move large amounts of air, whether used for intake or exhaust.
Efficient Design
Minimal blade-to-frame gap maximizes the spinning area for optimal performance.
Powerful Cooling
Chamfered frame directs air in a concentrated pattern that travels far into the case.
Low Noise, Long Lasting
Fluid dynamic bearings ensure quiet operation with a 60,000-hour lifespan.
Speed Regulation
PWM control adjusts speed based on system temperatures for efficient, quiet cooling.
Silent & Stable
Sturdy frame and rubberized corners absorb vibration noise.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (high speed) | 29.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 102.9 cfm |
| Maximum air pressure | 1.77 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1500 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic, Rubber |
| Product colour | White |
| Illumination LED | No |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 29.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 102.9 cfm |
| Maximum air pressure | 1.77 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic, Rubber |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | No |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.32 A |
| Power consumption (typical) | 3.84 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.32 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 25 mm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack - 120 mm PWM F...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
NZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Whi...
£25.12
£20.93
|
Popular
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsi...
£22.38
£18.65
|
Bestseller
be quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor C...
£24.85
£20.71
|
Recommended
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£31.90
£26.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RF-Q14SF-W2
|
0-761345-73017-4
|
ACF3-EL10217.12
|
BZ002
|
BK030
|
FD-F-AS1-1407
|
| Manufacturer |
NZXT
|
Antec
|
Aerocool
|
be quiet!
|
be quiet!
|
Fractal Design
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|