Kensington Contour 2.0 Pro Laptop Backpack – 17"
- Ergonomist-approved design features a heat-dissipating back that hugs the body and shifts weight so it is closer to the centre of gravity*, while specially positioned pockets help evenly distribute weight and balance contents.
- *While properly wearing both straps.
- Padded carry handle adds another comfortable option to how it can be carried.
- Laptop security compartment with a puncture-resistant, lockable zip secures your laptop or tablet from intrusion.
- RFID security pocket protects credit cards, passports – anything embedded with an RFID chip – from being maliciously scanned.
- Laptop compartment with drop protection adds an extra layer of interior protection.
- TSA checkpoint friendly means you can leave your laptop in your backpack during TSA screening.
- Durable, water-resistant material made from tough, long-lasting 1680D ballistic polyester keeps contents protected and dry.
- Integrated bottle holder keeps you hydrated without compromising interior space.
- Trolley pass through allows you to easily and securely attach the backpack to a roller or carry-on case.
More Information
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Tricot |
| SKU | K60381EU |
| EAN | 5028252596848 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Ergonomist-approved design
Heat-dissipating contoured back hugs the body and shifts weight so it is closer to the centre of gravity*, while specially positioned pockets help evenly distribute weight and balance contents. *While properly wearing both straps.

Padded carry handle
Adds another comfortable option to how it can be carried.

Laptop security compartment with puncture-resistant, lockable zip
Secures your laptop or tablet from intrusion.

RFID Security Pocket
Protects credit cards, passports – anything embedded with an RFID chip – from being maliciously scanned.

Laptop compartment with drop protection
Adds an extra layer of interior protection.

TSA checkpoint friendly
Allows you to leave your laptop in your backpack during TSA screening.

Durable, water-resistant material
Made from tough, long-lasting 1680D ballistic polyester to keep contents protected and dry.

Integrated bottle holder
Keeps you hydrated without compromising interior space.

Trolley pass through
Allows you to easily and securely attach the backpack to a roller or carry-on case.
Description
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Volume | 29 L |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Width | 394 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package weight | 1.3 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 300 x 419 x 40 mm |
| Height | 495 mm |
| Depth | 242 mm |
| Recommended weight | 11.33 kg |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Certification | EU REACH, CA Prop 65 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Tricot |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| TSA checkpoint | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Certification | EU REACH, CA Prop 65 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Tricot |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| TSA checkpoint | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Tricot |
| Case type | Backpack |
| Certification | EU REACH, CA Prop 65 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Water bottle holder | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Water bottle holder | Yes |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 660 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.21 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowDICOTA D32167-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600659 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Potomac 43.2 cm (17") Trolley cas...
Shop NowKensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowDELL EcoLoop Leather Sleeve 15
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Kensington Contour 2.0 Pro Laptop Back...
£73.84
£61.53
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£77.59
£64.66
|
Bestseller
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£62.08
£51.73
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£61.50
£51.25
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£70.33
£58.61
|
Wenger/SwissGear 600659 notebook case...
£89.60
£74.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K60381EU
|
1500234
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
600639
|
600659
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Trolley case
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|