Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
£51.04
£42.53
16'', 13.78”L x 17.72”H x 9.10”W, Black/Gray
- Superior internal padding
- Durable external materials
- Constructed for high durability & resilience
- Air mesh back panel for comfort and coolness
- Extensive internal organisation
- Fully adjustable premium padded straps
- Outdoor styling
- Strong wire re-enforced grab handle
- Suspended Laptop compartment
- 2 x exterior mesh water bottle compartments
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| SKU | TSB238EU |
| EAN | 5051794007220 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
The Targus Drifter II Laptop Backpack is designed to fit laptops with up to 16” screens. This backpack features two large compartments for storage including a padded laptop compartment that keeps the device secure and separate from other items carried in the case. The extremely thick padding on the back panel includes a large hidden zippered compartment and is strategically placed to provide lumbar support for your back. The heavily padded shoulder straps provide comfort for travel and include a removable mobile phone pocket large enough to hold an iPhone or BlackBerry as well as an elastic loop specifically designed to hold sunglasses on the shoulder strap. The main front compartment includes pockets for business cards, a mesh accessory pocket and key clip. A convenient soft, lined pocket is scratch-resistant to store fragile accessories such as glasses, and more. To keep files in order, the interior divider provides a safe place to store documents. Focusing on durability, the Drifter backpack features a weather-resistant bottom, thick industrial zipper pulls and a sturdy molded plastic handle supported by metal grommets and cabling. The Drifter Backpack offers a rugged case full of storage options and protective compartments for important devices.
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Width | 135 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Package weight | 1.32 kg |
| Height | 480 mm |
| Depth | 370 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Country of origin | China |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.67 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Case Logic DLBP-114 35.8 cm (14.1") Backpack case ...
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Bag
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA D32035-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bri...
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowMAXCases Extreme Shell-F2 Slide Case for HP ProBoo...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDICOTA Eco SCALE 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowThule TGSE2557 Black 40.6 cm (16") Sleeve case
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowThule TGSE2558 Black 35.6 cm (14") Sleeve case
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowTargus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowHP 8GF07AA 39.6 cm (15.6") Briefcase Brown
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowHP Renew Executive 16 Laptop Backpack
Shop NowDELL CC7625 40.6 cm (16") Briefcase Black
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowMAXCases Explorer 5 Work-In Case With Pocket 15.6"...
Shop NowHP Creator 13.3-inch Laptop Sling
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowTechair TAC5701v5 14-15.6" Business Backpack
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowHP Travel 25 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - ...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Bag
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowDELL Pro 15-16 Plus EcoLoop Sleeve - CV5623
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowDELL Pro 14-16 Plus EcoLoop Backpack - CP5723
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
Popular
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£49.06
£40.88
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£44.38
£36.98
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£44.66
£37.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TSB238EU
|
TSB700EU
|
TBR003EU
|
TBB013EU
|
600627
|
460-BBGP
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
Dell
|
| Case type |
N/A
|
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|