Targus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpack Blue
£54.11
£45.09
Targus TBB65002GL, Backpack, 40.6 cm (16"), 610 g
More Information
| SKU | TBB65002GL |
|---|---|
| EAN | 5063194002927 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Targus TBB65002GL. Case type: Backpack, Maximum screen size: 40.6 cm (16"), Carrying handle(s). Weight: 610 g. Surface coloration: Monochromatic
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 15 L |
| Width | 300 mm |
| Weight | 610 g |
| Height | 465 mm |
| Depth | 130 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Headphones compartment | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Bag
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600629 notebook case 40.6 cm (16"...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowDELL CC7625 40.6 cm (16") Briefcase Black
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowHP 8GF07AA 39.6 cm (15.6") Briefcase Brown
Shop NowHP Creator 13.3-inch Laptop Sling
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 14-inch Topload Gen 2...
Shop NowMAXCases Explorer 5 Work-In Case With Pocket 15.6"...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowTechair TAC5701v5 14-15.6" Business Backpack
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowHP Renew Business 17.3-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Travel 25 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Bag
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - ...
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowDELL Pro 14-16 Plus EcoLoop Backpack - CP5723
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Targus TBB65002GL laptop case 40.6 cm...
£54.11
£45.09
|
Popular
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£49.06
£40.88
|
Recommended
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£44.38
£36.98
|
New
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBB65002GL
|
TSB700EU
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
600631
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Blue
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|