be quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
£15.98
£13.32
Light Wings LX, 140mm, PWM, ARGB
- Illuminated hub and frosted fan blades for unmistakable lighting effects that visually
- upgrade every PC system
- Multiple colors and modes for an individual look thanks to 16 LEDs
- 7 optimized fan blades with perfect angle for extraordinary air pressure
- ARGB connection cable with daisy chain option
- Low starting rpm for very quiet operation
- Long life rifle-bearing gives an operating lifetime of 60,000 hours
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL126 |
| EAN | 4260052191644 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Great performance and impressive lighting
The Light Wings LX 140mm PWM boasts optimized fan blades and an illuminated impeller for great performance and lighting.
SHOW WHAT YOU GOT
A fan made for show cases
Light Wings LX 140mm PWM undeniably upgrades all kind of PC cases with its spectacular lighting. Especially show cases with an emphasis on ARGB illumination benefit from this fan. Add a bunch of them to your showcase and let friends and family gaze in awe.
IMPRESSIVE LIGHTING
Lots of illumination possibilities
16 LEDs are located inside the hub of the impeller of the Light Wings LX 140mm PWM and shine outwards onto the frosted fan blades. This creates an unmistakable look and enables you to express your creativity.
YOUR CASE FAN OF CHOICE
Optimized fan blades and frame
Light Wings LX 140mm PWM features a fan frame outlet that minimizes air leaks. In addition, the fan blades are optimized for maximum airflow, making this fan the best-in-class choice for virtually any case configuration.
DAISY CHAIN IT!
One connector for all your Light Wings LX fans
The ARGB connection cable comes with an input and an output connector. The input can be used to connect the fan to your motherboard or to an ARGB controller, but also to daisy-chain it with the output connector of other Light Wings LX fans.
RIFLE BEARING TECHNOLOGY
Makes Light Wings LX a long-lasting companion
Light Wings LX 140mm PWM is built to last. With the proven rifle bearing technology, on average, this fan offers a lifespan of 60,000 hours.
The Light Wings LX 140mm PWM boasts optimized fan blades and an illuminated impeller for great performance and lighting.
SHOW WHAT YOU GOT
A fan made for show cases
Light Wings LX 140mm PWM undeniably upgrades all kind of PC cases with its spectacular lighting. Especially show cases with an emphasis on ARGB illumination benefit from this fan. Add a bunch of them to your showcase and let friends and family gaze in awe.
IMPRESSIVE LIGHTING
Lots of illumination possibilities
16 LEDs are located inside the hub of the impeller of the Light Wings LX 140mm PWM and shine outwards onto the frosted fan blades. This creates an unmistakable look and enables you to express your creativity.
YOUR CASE FAN OF CHOICE
Optimized fan blades and frame
Light Wings LX 140mm PWM features a fan frame outlet that minimizes air leaks. In addition, the fan blades are optimized for maximum airflow, making this fan the best-in-class choice for virtually any case configuration.
DAISY CHAIN IT!
One connector for all your Light Wings LX fans
The ARGB connection cable comes with an input and an output connector. The input can be used to connect the fan to your motherboard or to an ARGB controller, but also to daisy-chain it with the output connector of other Light Wings LX fans.
RIFLE BEARING TECHNOLOGY
Makes Light Wings LX a long-lasting companion
Light Wings LX 140mm PWM is built to last. With the proven rifle bearing technology, on average, this fan offers a lifespan of 60,000 hours.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1200 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 22.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 56 cfm |
| Maximum air pressure | 0.9 mmH2O |
| Airflow | 95 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 16 |
| Number of fan blades | 7 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 22.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 56 cfm |
| Maximum air pressure | 0.9 mmH2O |
| Airflow | 95 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Maximum current | 0.3 A |
| Fan current | 0.09 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package height | 27 mm |
| Fan weight | 165 g |
| Package weight | 200 g |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 184 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 200 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 37.8 cm |
| Shipping (inner) case length | 49.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 33 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 15.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 72 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 3 Pack - 120 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 8i - CO Compact Intel CPU Cooler fo...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer 8A - Compact AMD CPU Cooler
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack - 120 mm PWM F...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM Computer case F...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM high-speed Comp...
Shop NowHPE 872452-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse White ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse Black ...
Shop NowHPE 875076-001 Computer case Fan
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowFractal Design Prisma AL-12 PWM Computer case Fan ...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop Nowbe quiet! MC1 PRO Solid-state drive Heatsink/Radia...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowAPNX FP1-120 PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Whit...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM high-speed Comp...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
be quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Com...
£15.98
£13.32
|
Popular
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
New
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.69
£16.41
|
Bestseller
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressur...
£18.32
£15.27
|
Hot Product
Intel E97379-003 computer cooling syst...
£19.62
£16.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL126
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00136A
|
ACFAN00154A
|
E97379-003
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
Intel
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Air cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|