ARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack - 120 mm PWM Fan with Cable Splitter
More Information
| SKU | ACFAN00307A |
|---|---|
| EAN | 4895265000096 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| Product Family | Freezer |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Efficient Performance at High Air Resistance
Thanks to high static pressure, the Pro fans move air effectively through tight spaces. This makes them ideal for radiators, perforated panels, and mesh filters.

Maximum Performance, Redefined
Revised fan blade design for an optimal balance of performance and smooth operation.

Optimized Bearing-Shaft Design (FDB)
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.

Automated Balancing
An automated measuring and balancing process ensures exceptional precision and smooth performance by applying the balancing compound with pinpoint accuracy.

SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.

More Power – Less Noise
The fan delivers more performance at low speeds with higher airflow and static pressure at just 25 dB(A) – ideal for quiet, powerful cooling.

Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.

PST – PWM-Based Synchronized Fan Control
An additional PWM connector allows multiple fans to be synchronized in series using a single header.

6-Year Warranty – Because Satisfaction Matters
Our products are tested under extreme conditions. The 6-year warranty isn’t just a promise – it’s a testament to our confidence in their durability.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 3.3 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 123 mm |
| Fan weight | 185 g |
| Package weight | 1.03 kg |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 130 mm |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 1.03 kg |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 20 |
| Package type | Hanging box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Lian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowLian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowCorsair RS120-R ARGB Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Fan Sil...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowNZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowNZXT F140 RGB Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm Black 2...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowNZXT RF-U28HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible T...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack -...
£39.56
£32.97
|
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£49.50
£41.25
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Recommended
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.46
£47.88
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.22
£43.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFAN00307A
|
SNK-P0063AP4
|
879151-001
|
BK024
|
ACF3-EL10217.12
|
BL077
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Supermicro
|
HPE
|
be quiet!
|
Aerocool
|
be quiet!
|
| Type |
fan
|
Air cooler
|
fan
|
cooler
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|