ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7
£381.43
£317.86
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, 630 TOPs, PCI Express 5.0, 28 Gbps, 128-bit, 550W, 2.5 Slot
More Information
| SKU | 90YV0N10-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636057851 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Stream processors | 4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3840 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Processor frequency (OC mode) | 2595 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3840 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 614 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 775 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 268.3 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 1.42 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeForce RTX 3060...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce...
£381.43
£317.86
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.06
£268.38
|
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£410.02
£341.68
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£412.80
£344.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0N10-M0NA00
|
VCNT1000-SB
|
90YV0GB2-M0NA10
|
6V9V4AA
|
100-300000078
|
900-5G172-2280-000
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
ASUS
|
HP
|
AMD
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060
|
T1000
|
GeForce RTX 3060
|
T1000
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
0
|
3
|
4
|
4
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|