Integral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 USB3.0) BLACK-C UP TO R-150 W-30 MBS
£8.12
£6.77
32 GB USB-C Black
- Modern Type-C Connector - Reversible design for easy plug-in and seamless compatibility with the latest laptops, tablets and smartphones.
- 10× Faster Than USB 2.0 - Enjoy lightning-fast transfers for photos, 4K videos, music and more.
- High-Speed Performance - Read speeds up to 150MB/s mean you can access and share files instantly.
- Compact & Lightweight - Ultra-portable with a bold, eye-catching finish that stands out wherever you go.
- Plug & Play Convenience - No setup, no hassle; works instantly with Windows, macOS Android and more.
- Versatile & Reliable - Ideal for backups, file sharing or expanding storage for your devices on the go.
- Everyday Essential - The perfect mix of speed, style and portability for life on the move
- 2 Year Warranty
More Information
| SKU | INFD32GBBLKC3.2 |
|---|---|
| EAN | 5055288452039 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| Product Family | Neon-C |
Description
Discover the ultimate on-the-go storage solution with Integral Black USB-C drive. Its reversible type-C connector ensures effortless, plug‑and‑play compatibility with modern laptops, tablets and smartphones. Designed for fast access, it delivers read speeds up to 150MB/s, making file transfers quick and reliable. Compact and lightweight, it’s perfect for backing up, sharing or expanding storage instantly – no software needed. Multiple capacities provide options for every need, from daily essentials to media-heavy files, while full cross-platform support ensures it works seamlessly with Windows, macOS, Android and more.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 150 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows, Linux and Mac |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, REACH, UKCA |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.2 mm |
| Weight | 6.9 g |
| Height | 56.9 mm |
| Depth | 8.51 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows, Linux and Mac |
| Certification | CE, REACH, UKCA |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows, Linux and Mac |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Intenso Flash Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 32 GB - USB-C / USB-...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-80 W-...
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-80...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-80 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler ® Exodia (Black ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DR...
£8.12
£6.77
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Popular
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£7.46
£6.22
|
Bestseller
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£7.46
£6.22
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.70
£6.42
|
Hot Product
Integral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£7.34
£6.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GBBLKC3.2
|
HYUSB4GB
|
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
INFD64GBARC
|
INFD32GBCOU
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
cap
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Orange
|
Yellow
|
Silver
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
4GB to 6GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|