Integral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
£10.30
£8.58
64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
- Transfer data and media files between PCs, Macs, smartphones and tablet PCs
- Dual connectors - USB Type C and full-size USB 3.1 (Type A)
- Type C interface designed for Android smartphones and tablets and Apple MacBooks
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD64GB360CDL3.0 |
| EAN | 5055288447783 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. Dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports and USB Type-C connector.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 90 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 90 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 138 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual m3.0 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 16 GB...
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL...
£10.30
£8.58
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Recommended
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.38
£11.15
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.55
£11.29
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB...
£12.11
£10.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GB360CDL3.0
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
SDCZ50-064G-B35
|
49806
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Silver
|
Orange
|
N/A
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|