Integral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-100 W-30 MBS
£8.39
£6.99
32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-100 W-30 MBS
- USB 3.1 Gen 1 SuperSpeed performance
- Read speed up to 140 MB/s*, and a Write speed up to 30 MB/s*
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD32GBCOU3.0 |
| EAN | 5055288417465 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Courier USB 3.1 Gen 1 Flash Drive combines a great-value price with a SuperSpeed data transfer rate. Now you can backup, transfer and access your digital content faster than ever.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 140 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 105 x 13 x 170 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 140 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
|---|---|
| Key ring | No |
| Product colour | Blue, Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 70 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Blue, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 105 x 13 x 170 mm |
| USB powered | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler ® Exodia (Black ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 32 GB - USB-C / USB-...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-80...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLU...
£8.39
£6.99
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Popular
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£7.46
£6.22
|
Bestseller
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£7.46
£6.22
|
Recommended
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.70
£6.42
|
Integral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£7.34
£6.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GBCOU3.0
|
HYUSB4GB
|
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
INFD64GBARC
|
INFD32GBCOU
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Orange
|
Yellow
|
Silver
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
4GB to 6GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|