Integral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90 W-20 MBS
£9.88
£8.23
64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90 W-20 MBS
- USB 3.0 SuperSpeed
- Low-profile zinc alloy casing
- Read speed up to 200 MB/s, and a Write speed up to 30 MB/s
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD64GBFUS3.0 |
| EAN | 5055288423381 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Small and lightweight ‘leave-in’ drive, ideal for compatible laptops, netbooks, tablets, games consoles, home and car audio systems. USB 3.0 speeds ensure data transfer and video streaming is fast and reliable.
The Integral Fusion USB 3.0 Flash Drive is a small and lightweight ‘leave-in’ drive, ideal for compatible laptops, netbooks, tablets, games consoles, home and car audio systems. USB 3.0 speeds ensure data transfer and video streaming is fast and reliable.
The Integral Fusion USB 3.0 Flash Drive is a small and lightweight ‘leave-in’ drive, ideal for compatible laptops, netbooks, tablets, games consoles, home and car audio systems. USB 3.0 speeds ensure data transfer and video streaming is fast and reliable.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 200 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 200 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12 mm |
| Weight | 4 g |
| Height | 21 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 12.1 mm |
| Package weight | 11 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 137 mm |
| Package width | 92 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 12.1 mm |
| Package weight | 11 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Metal |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler ® Exodia (Black ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowSanDisk SDDDC6-032G-G46 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 32 GB ...
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra Dual m3.0 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowSanDisk Cruzer Snap USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION META...
£9.88
£8.23
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Popular
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.38
£11.15
|
Recommended
Integral 32GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£8.00
£6.67
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.48
£11.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GBFUS3.0
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD32GBNEONOR3.0
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
SDCZ50-064G-B35
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
Sandisk
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
cap
|
capless
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Silver
|
Orange
|
Orange
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|