Lexar High-Performance 800xPRO 64 GB SDXC UHS-I Class 10
£32.35
£26.96
64 GB, SDXC, Class 10, U3, V30
- High Transfer Speed
- With V30 Class
- Wide Range Capacity
- Faster Video Capture
More Information
| SKU | LSD0800P064G-BNNNG |
|---|---|
| EAN | 0843367130139 |
| Manufacturer | Lexar |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shockproof, Temperature proof, Vibration proof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shockproof, Temperature proof, Vibration proof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shockproof, Temperature proof, Vibration proof, X-ray proof |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 64 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Western Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowADATA AUSDX64GUI3V30SHA2-RA1 memory card 64 GB Mic...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
£14.65
£12.21
|
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HYCFM0101G
|
SDSDB-032G-B35
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
| Manufacturer |
Hypertec
|
Sandisk
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
SDHC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|