Kingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter
£32.89
£27.41
128GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter
- Superior transfer speeds up to 200MB/s*
- Ideal for mobile gaming, drones, action cams, and AndroidTM devices
- U3 & V30 speed performance
- Supports A2 app performance class
- Durable**
More Information
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | SDCG4/128GB |
| EAN | 0740617347944 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
For mobile gaming, drones, action cams and Android™ devices
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is built for adventure seekers and mobile gamers, delivering read speeds of up to 200MB/s* for seamless 4K UHD recording and fast app performance. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth action camera and drone footage, while A2 class boosts mobile gaming.
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is designed for adventure seekers and mobile gamers who demand high performance on the go. With lightning-fast transfer speeds of up to 200MB/s*, it streamlines your workflow, allowing you to spend more time capturing and creating.
Optimised for action cameras and drones, the U3 and V30 speed ratings enable smooth, uninterrupted recording of stunning 4K Ultra-HD videos, even in fast-paced scenarios. Whether you're documenting extreme sports or capturing breathtaking aerial footage, the Canvas Go! Plus delivers reliable, lag-free performance.
For mobile gaming enthusiasts, the A2 Application Performance Class ensures faster app load times and seamless gameplay on smartphones and tablets. Say goodbye to frustrating delays and hello to an enhanced gaming experience wherever you are.
With an optional SD adapter, the Canvas Go! Plus provides added versatility, making it compatible with a wide range of SD-enabled devices."
Superior speeds
Capture content and transfer faster in Full HD & 4K UHD with speeds up to 200MB/s.*
Ideal for drones and action cameras
High speeds with UHS Speed Class 3 (U3) & Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Supports A2 app performance class
Experience faster app load times and seamless gameplay.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.**
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is built for adventure seekers and mobile gamers, delivering read speeds of up to 200MB/s* for seamless 4K UHD recording and fast app performance. With U3 and V30 ratings, it ensures smooth action camera and drone footage, while A2 class boosts mobile gaming.
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is designed for adventure seekers and mobile gamers who demand high performance on the go. With lightning-fast transfer speeds of up to 200MB/s*, it streamlines your workflow, allowing you to spend more time capturing and creating.
Optimised for action cameras and drones, the U3 and V30 speed ratings enable smooth, uninterrupted recording of stunning 4K Ultra-HD videos, even in fast-paced scenarios. Whether you're documenting extreme sports or capturing breathtaking aerial footage, the Canvas Go! Plus delivers reliable, lag-free performance.
For mobile gaming enthusiasts, the A2 Application Performance Class ensures faster app load times and seamless gameplay on smartphones and tablets. Say goodbye to frustrating delays and hello to an enhanced gaming experience wherever you are.
With an optional SD adapter, the Canvas Go! Plus provides added versatility, making it compatible with a wide range of SD-enabled devices."
Superior speeds
Capture content and transfer faster in Full HD & 4K UHD with speeds up to 200MB/s.*
Ideal for drones and action cameras
High speeds with UHS Speed Class 3 (U3) & Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Supports A2 app performance class
Experience faster app load times and seamless gameplay.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof and X-ray proof.**
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Features | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Turquoise |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.23 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Memory adapter size (WxDxH) | 32 x 24 x 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus ...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 128GB microSDXC Ca...
£32.89
£27.41
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCG4/128GB
|
HYCFM0101G
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Apacer
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|