Kingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s A1 Card + Adapter
£30.85
£25.71
256GB microSDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s A1 Card + Adapter
- Class 10 UHS-I speeds up to 150MB/s*
- Optimised for use with Android devices
- Capacities up to 1TB**
- Durable***
- Lifetime Warranty
More Information
| SKU | SDCS3/256GB |
|---|---|
| EAN | 0740617348507 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Description
with Android A1 Performance Class
Kingston’s Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds up to 150MB/s*. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacites for faster app loads and capturing images and videos in capacities up to 1TB**. Powerful in performance, speed, and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos, and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Impressive Speeds
Incredible read speeds up to 150MB/s*
Optimised for use with Android devices
Enhanced Android A1 Performance Class
Large capacities
Capacities up to 1TB** to store your photos and files.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof, and X-ray proof.***
Kingston’s Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds up to 150MB/s*. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacites for faster app loads and capturing images and videos in capacities up to 1TB**. Powerful in performance, speed, and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos, and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Impressive Speeds
Incredible read speeds up to 150MB/s*
Optimised for use with Android devices
Enhanced Android A1 Performance Class
Large capacities
Capacities up to 1TB** to store your photos and files.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof, and X-ray proof.***
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Application performance class | A1 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 256 GB |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.23 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Memory adapter size (WxDxH) | 32 x 24 x 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowKingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 256GB microSDXC Ca...
£30.85
£25.71
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCS3/256GB
|
HYCFM0101G
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Apacer
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|