Lexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
£33.11
£27.59
MicroSDHC/microSDXC, UHS-I, 128 GB
More Information
| SKU | LMSBLPL128G-BNANG |
|---|---|
| EAN | 0843367139873 |
| Manufacturer | Lexar |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 170 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.25 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Warranty period | 10 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowKingston Technology 256GB SDXC Canvas Select Plus ...
Shop NowADATA AUSDX64GUI3V30SHA2-RA1 memory card 64 GB Mic...
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
£33.11
£27.59
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Bestseller
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
£14.65
£12.21
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMSBLPL128G-BNANG
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-032G-B35
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
| Manufacturer |
Lexar
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDHC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|