Verbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£32.94
£27.45
Pro U3 128GB Micro SDXC Card
- Suitable for 4K ultra HD video capture
- UHS Speed Class 3 (U3) for quick transfer of files
- Water and shock resistant
- Read Speed: up to 90MB/Sec
- Write Speed: up to 45MB/Sec
- microSD to SD adapter included
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | 47044 |
| EAN | 0023942470441 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Description
Verbatim Pro microSD memory cards give Pro level performance to action cameras, camcorders, smart phones & tablets. UHS Speed Class 3 (U3) rating means you can capture 4k ultra HD and Full HD video then transfer quickly to your computer for viewing and editing. Verbatim Pro microSD memory Cards are are water resistant & shock resistant and include a microSD to SD adapter. Suitable for 4k ultra HD video capture, compatible with any device with an SDHC/SDXC memory card slot.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 3 mm |
| Package weight | 10.7 g |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Western Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowLexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB SDXC UHS Cl...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowADATA AUSDX64GUI3V30SHA2-RA1 memory card 64 GB Mic...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Cl...
£32.94
£27.45
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Bestseller
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
£14.65
£12.21
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
47044
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-032G-B35
|
LSD256CBEU633
|
44085
|
47042
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Lexar
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDHC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|